A vállalat sikertelensége, a túl gyors expanzió és a fúzió egyaránt növeli a dolgozók beteggé válásának valószínűségét, derül ki két aktuális tanulmányból.
Az évente 18 százalékosnál nagyobb növekedést produkáló vállalatok alkalmazottainak az átlagnál két és félszer nagyobb esélyük van arra, hogy krónikusan vagy hosszú ideig betegek legyenek, állítja egy brit-svéd kutatócsoport a The Lancet tudományos magazinban közzétett tanulmánya.
A kutatatók öt éven keresztül kísértek figyelemmel 24 ezer munkavállalót, akik a magán és az állami szektor minden ágazatát képviselték.
A cég gyors növekedése által érintett dolgozók, akik az összlétszám 10 százalékát tették ki, két és félszer gyakrabban voltak tartósan betegek vagy feküdtek kórházban, mint a "normál" vállalatoknál dolgozó kollégáik.
"Nem átmeneti megfázásokra, hanem komolyabb problémákra, depresszióra, hátgerincpanaszokra vagy krónikus betegségekre figyeltünk fel. Ezek általában a stressz kísérőjelenségei" - nyilatkozta Der Standardnak Jane Ferrie, a kutatás egyik vezetője.
Az expanzió általában maga után vonja a vállalat szervezeti struktúrájának állandó változását. Ez egyben táguló munkaköröket és változó feladatokat is jelent.
A munkatempó feszített lesz, többletmunka nehezedik az alkalmazottakra, akiknek a családjukra is egyre kevesebb idejük jut. Ezek összességében stresszhez és a fent említett betegségekhez vezethetnek.
Tanulságos, hogy a nők kétszer olyan gyakran estek betegség áldozatául, mint a férfiak.
A British Medical Journalban megjelent tanulmány pedig azt állapította meg, hogy a sikertelen vállalatoknál dolgozóknak kétszer akkora esélyük van a szívinfarktusra, mint másoknak.
A két eredményt figyelembe véve a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a munkavállalók egészségének a cég lassú, de állandó növekedése a legkedvezőbb.
(Menedzsment Fórum)
A kudarc és a gyors siker is beteggé teszi a dolgozókat
Nem csupán a vállalat sikertelensége, hanem a túl gyors expanzió és a fúzió is növeli a dolgozók beteggé válásának valószínűségét. Ez többek között a feszített munkatempónak köszönhető.