Idén februárban az előző évhez viszonyítva 12 százalékkal növekedtek a külföldről érkező megrendelések a német gépgyártás szektorában. A december és február közötti három hónapos időszakot figyelembe véve pedig még nagyobb, 19 százalékos emelkedést könyvelhetett el az iparág a "határon túli" forgalmat figyelembe véve. A megrendelések ország szerinti származási helye nem ismert, szakértők szerint azok elsősorban Japánból, az USA-ból és az ázsiai térségből érkeztek.
Ezzel szemben múlt évhez képest februárbsn 5 százalékkal csökkent a belföldről érkező megrendelések volumene. Elemzők szerint azonban csupán a helyzet normalizálódásáról van szó, mivel az azt megelőző hónapokban néhány óriás beruházás felfelé tolta az átlagot, írja a Süddeutsche Zeitung.
A magyar gépiparban az elmúlt két évben hanyatlott az Európai Unió importkereslete, különösen a német import produkált negatív trendet. A hazai vállalatok versenyelőnye csökkent, különösen a munkaerőköltségek gyors emelkedése miatt. Igaz, - Szlovákia mellett - a visegrádi országok közül még mindig Magyarországon a legalacsonyabb a munkaerőköltség.
A növekedés miatt azonban néhány multinacionális társaság a magyar kapacitások leépítéséről döntött, elsősorban a villamosgép- és műszergyártó ágazatban.
Magyarország jelenleg a járműgyártás mellett a villamosgép- és -berendezésgyártásban tűnik különösen versenyképesnek.
A hazai gépipart külföldi leányvállalatok jelenléte határozza meg. Itthon a külföldi tőkével működő vállalatok alacsony integráltsági foka jellemző, ami elsősorban a kis- és közép-vállalkozások nyújtotta szolgáltatások nem megfelelő színvonalával, szerény kapacitásával, vagy a határidők betartásával kapcsolatos problémákkal függ össze.
(Menedzsment Fórum)
A külföldi megrendelések húzzák a német gépipart
A külföldi megrendelőknek köszönhetően fellendülőben van a német gépgyártás: a "határon túli" forgalom februárban jelentősen növekedett. A magyar gépiparban viszont az elmúlt két évben hanyatlott az EU importkereslete.