A 31 országban jelen lévő Richter Gedeon Rt. jó esélyt lát arra, hogy legnagyobb exportpiacán, Oroszországban, az ottani kormányzat novemberi döntése után eddigi kedvezményei megmaradjanak - derült ki a társaság által szervezett háttérbeszélgetésen, amelyen Bogsch Erik vezérigazgató is részt vett. "A gyógyszergyár készítményei közül Oroszországban jelenleg harminc termék után jár állami támogatás" - mondta az mfor.hu kérdésére Bogsch Erik.
A vezérigazgató az új tagállamok közül a csaknem 40 millió lakosú lengyel piacon látja a legnagyobb növekedési potenciált, ahol az egy főre eső gyógyszerfelhasználás 20 százalékkal alacsonyabb, mint Magyarországon vagy Csehországban. A társaság a lengyel GZF Polfa cégben jelenleg 63 százalékos részesedéssel rendelkezik, a következő két évben várhatóan az államnál lévő 30 százalékos részvénycsomagot 10 millió dollár körüli összegért megvásárolja. A lengyel piacon a Richter 10-15 százalékos bővülésre számít.
Az indiai gyógyszeripari vállalatok
nagy erőkkel terjeszkednekEurópában, legutóbb a mumbai székhelyű Wockhardt gyógyszergyár három európai vállalatot szemelt ki megvásárlásra. A versenyhelyzet élesedésével kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: "Nehéz megmondani, hogy az új szereplők milyen piaci fogadtatásra számíthatnak. A verseny mindenütt, Közép-Kelet-Európában is erősödni fog". A cég néhány meglévő terméke hatóanyaggyártását Indiába fogja kihelyezni, ezzel kívánja pozícióját megerősíteni. Bogsch szerint a vállalat sikere azon múlik, mennyire
versenyképes tudásbázisuk, illetve hogyan tudják kihasználni a globalizáció adta előnyöket.
Többhetes egyeztetés után pénteken aláírták a legújabb gyógyszeralkut, amelynek értelmében az idén 20 milliárd forintot, jövőre pedig 22,5 milliárdot fizetnek az államnak a gyógyszergyártók. "Született egy megállapodás a kormányzat és a cégek között, mi ezt be fogjuk tartani. Az egyezségre jutás elősegíti a gyógyszerbékét, ez mindenkinek az érdeke" - mondta a vezérigazgató.
A gyógyszergyártó 2004-ben a nőgyógyászati termékek iránt tapasztalta a legnagyobb (30 százalékos) növekedést. Ennek a vezérigazgató szerint két fő oka van: sikerült hosszú távú szerződéseket kötni jelentős cégekkel az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is a Richter által forgalmazott fogamzásgátlókra. Továbbá a közép-kelet-európai piacon gyors ütemben növekszik a fizetőképes kereslet a modern abortuszmegelőző készítmények iránt.
A Richter Magyarországon idén 25 milliárd forintot ruház be, amelyből egy új kémiai kutatóközpont és technológiai kutatólabor, illetve magas hozzáadott értékű termelő üzemek is felépülnek - 2006-os és 2007-es határidőkkel - a budapesti székhelye mellett.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum