Az OECD elemzői szerint az inflációs célok eléréséhez "pénzügypolitikai szigorításra" lesz szükség mind az idén, mind később, de hogy ez olyan csekély maradjon, amennyire csak lehet, és ne okozza a forint GDP-növekedést akadályozó, túl nagy felértékelődését, mértéktartó költségvetési politikára is szükség lesz. Az OECD elemzői szerint, ha a kormány betartja az Európai Bizottságnak beterjesztett, középtávú programba foglalt költségvetési célokat, akkor "elkerülhető a költséges feszültség a költségvetési és a pénzügypolitika között". Ezenközben meg kell reformálni a közkiadásokat, egyszerre csökkentve az adókat és a kiadásokat - tették hozzá.
Általánosabb szerkezeti reform is kell a konvergencia felgyorsítására - írták, miután emlékeztettek, hogy Magyarországon az egy főre jutó GDP 1996-ban az OECD-átlag 47 százaléka volt, és ez tavalyra 52 százalékra nőtt. A versenyképes piacgazdaság megerősítésére a kormánynak az elmúlt években tapasztaltnál bátrabban kell eladnia a megmaradt termelővagyonból. "Nincs igazolás arra, hogy 93 gazdasági egységet tartanak stratégiainak" - írták az elemzők.
A magyar GDP növekedése idén 3,5 százalékra lassul
A magyar gazdaság - amely az OECD-tagok között az egyik leggyorsabban bővülő - növekedése idén 3,5 százalékra lassul, ám jövőre 4 százalék feletti bővülés várható.