3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy tűnik, legújabb intézkedése folytán immár nem csak a magas jövedelemtermelő képességű szektorokat kívánja büntetni a kormány, hanem az olcsó munkaerőt foglalkoztató cégeket is. A gazdasági minisztérium minimálbérre vonatkozó javaslata súlyosan csökkenti számos magyar cég versenyképességét.

Ugyan a kormány azt ígérte, hogy senki nem jár rosszul a jövő évre tervezett adóváltoztatással, a nagyvonalú ígéret költségeit a kormány a munkaadókkal fogja megfizettetni. Kedden megjelent javaslatában ugyanis a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) 18 százalékos emeléssel jövőre 92000 forintos minimálbért, illetve 108 000 forintos (+15%) garantált bérminimumot javasol. A kormány emellett 5 százalékos béremelési ajánlást tesz a versenyszférára vonatkozóan, mindezt úgy, hogy 1,5 százalékos GDP-növekedést vár jövőre.
 
Az mfor.hu kalkulátora szerint az NGM pontosan számolt, jövőre a 92 ezres minimálbér  60 260 forintot jelent majd a munkavállalónak, ami minimálisan kevesebb csak az idei 78 ezer forintos bruttó minimálbér után járó 60 600 forintnál. Más kérdés, hogy ez az összeg idén 100 230 forintba kerül a munkaadónak, míg jövőre már 120 475 forintjába fog. Idén a minimálbér adóéke 39,54, jövőre 49,98 százalék lesz! 

A javaslat hatásainak elemzésével a következő napokban az mfor.hu is részletesen foglalkozik, az ugyanakkor megállapítható, hogy egy ilyen lépés nem segíti a régiós összehasonlításban romló versenyképességi problémákkal küzdő magyarországi vállalatokat. Az is prognosztizálható, hogy a lassuló nemzetközi konjunktúra közepette számos magyar cégnek adja meg a lépés a kegyelemdöfést. Igaz, ez utóbbira láttunk már példát az első Orbán-kormány idején is, amikor egy hasonlóan látványos minimálbéremelés után a vergődő magyar könnyűipar utolsó reprezentánsai is bedobták a törölközőt.
 
A kormány javaslata a Fidesz választási ígéretei közül az egyik leghangzatosabb elemének, a munkahelyteremtésnek a látványos megtagadása. Igaz, a kormány az elmúlt néhány hétben gyakorlatilag teljesen suttba dobta a korábbi retorikáját és ígéreteit, és a korábbi szocialista kormány húzd meg, ereszd meg politikáját követve növeli az adóterhelést, illetve a vállalatok terheit.
 
A kormányzati stratégiaváltást jelzi, hogy a vállalati szféra egy része számára megoldhatatlan feladatot jelentő minimálbér emelésre azért lehet szükség, mert a kormány látszólag foggal-körömmel ragaszkodik az egykulcsos adót bevezetéséhez. A teljes képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy valamivel az átlag bér alatt, illetve annál magasabb jövedelemeket (az NGM közleménye szerint 202 ezer forinttól) gyakorlatilag magasabb adókulcs fogja terhelni. A magasabb adókulcs mértéke egyelőre nem ismert, a minisztérium közleményében ugyanis a következő megfogalmazás található: "Mindaddig, amíg az egykulcsos adó bevezetése bárkinek is jövedelem kiesést okoz, addig az eddigi adóterheknél alacsonyabb mértékű, átmeneti jellegű hozzájárulást kell fizetni a havi bruttó 202000 forint feletti jövedelemmel rendelkező munkavállalóknak."
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!