A tíz új EU-tagállam (EU10) közül Magyarországon van a legtöbb munkavállaló kitéve munkaegészségügyi és munkabiztonsági kockázati tényezőknek - tartalmazza az Eurofound sajtóközleménye.
Tíz közül kilenc magyar munkavállaló (91,6 százalék) úgy gondolja, jól informált ezen kockázati tényezők tekintetében. Ez a tájékozottsági szint magasabb Magyarországon, mint az EU15 átlaga (82,4 százalék) és az új tagállamokban (88,3 százalék).
Kissé elégedetlenebbek vagyunk, mint az EU-átlag
A reprezentatív felmérés vizsgálta a munkahelyi elégedettséget is. Négy magyar munkavállaló közül három (75,9 százalék) elégedett, vagy nagyon elégedett munkakörülményeivel, ez kevéssel marad el az EU10 (77,2 százalék) és az EU15 (84,8 százalék) átlagától.
„Kevesebb magyar munkavállaló tart attól, hogy elveszíti állását az elkövetkező hat hónapban, mint a volt kelet-európai tömb országaiban átlagosan” - mondja Jorma Karppinen, a Eurofound, a dublini székhelyű EU-ügynökség igazgatója. Hozzáteszi: a magyar munkavállalók a munkabér szintjét, az előremeneteli lehetőségeket, a munkaszervezetet, munkaegészségügyet és munkabiztonságot illetően jobban aggódnak.
Kevesebb magyar munkavállaló számol be a számítógép, internet és távmunka alkalmazásáról, mint az EU15 és EU10 országainak munkavállalói. Három magyar munkavállaló közül csupán egy (29,4 százalék) dolgozik számítógéppel, szemben az EU15 (49,8 százalék), és az EU10 átlagával (32,9 százalék). Hasonlóképpen négy magyar munkavállaló közül csak egy (21,3 százalék) használja az internetet munkája során.
Túlterheltek a magyar munkavállalók
A negatív jelenségek sorába tartozik még, hogy Magyarországon magas a munka intenzitása és a feszített tempójú munkavégzés, három munkavállalóból közel kettő érzi ezt megterhelőnek.
Egy másik pozitív eredménye a felmérésnek, hogy a magyar munkavállalók 30,6 százaléka mondja, hogy közvetlen főnöke nő, és ez magasabb arány, mint az EU15 (23,9 százalék) és az EU10 (28,3 százalék) országaiban. A jelentés az erőszak és zaklatás mértékét is viszonylag alacsonynak találta a magyar munkahelyeken: Magyarországon kevesebb munkavállaló (2,7 százalék) számol be fizikai erőszakos fenyegetettségről, mint az EU15 (6,3 százalék) és az EU10 (5,2 százalék) országaiban.
Menedzsment Fórum