4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar háztartásoknak mintegy harmadában van vezetékes és mobil telefon is, miközben Svédországban, Luxemburgban, Máltán, valamint Hollandiában a háztartások 85-88 százalékára igaz ez - közölte a TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. Érdekesség, hogy hazánkban 8-9 százalék azon háztartások aránya, amelyek sem vezetékes-, sem mobiltelefonnal nem rendelkeznek.

Az Európai Unió közvélemény-kutató intézete, az Eurobarometer kutatása alapján készült közlemény szerint Magyarország előbbi adattal az utolsó harmadban van, s csak Portugáliában, Csehországban, Finnországban és Litvániában rosszabb az arány.

Az elemzés szerint a huszonhét EU-tagállamot figyelembe véve a legnépszerűbb megoldás az, hogy vezetékes és mobiltelefonnal is rendelkeznek a háztartások, uniós szinten több mint felük. A második helyen szerepel a csak mobilos megoldás: a háztartások egynegyede döntött így, és csak 14 százalékuk elégszik meg azzal, hogy pusztán vonalas telefonja legyen.

Magyarországhoz hasonlóan a portugál és a szlovák háztartásoknak is majdnem felében található mobiltelefon azzal együtt, hogy vonalassal nem rendelkeznek, ami az EU-s átlag dupláját jelenti. Ugyanakkor elenyészően kicsi ez az arány Svédországban és Máltán: mindkét országban mindössze 3 százaléknyi az olyan háztartások száma, ahol nincs vezetékes telefon.

A TÁRKI szerint ezek a példák is jól szemléltetik, hogy nagy a különbség a csak mobilosok arányát tekintve a régi tizenötök és az új tizenkettek között: az előbbiek körében húsz, utóbbiakéban pedig kétszer akkora, csaknem negyven százalékos az arány.

A közlemény alapján más tekintetben is húzódik választóvonal a régi és az új tagállamok között: a régiekben a háztartásoknak átlagosan majdnem kétharmada, az újakban pedig csak valamivel több mint egyharmada rendelkezik mindkét típusú telefonnal. A teljes unióban ez az arány 57 százalék.

A régi és új tagállamok a háztartás nagysága szerint is mutatnak eltérést a kétféle telefon között. A régiekben már az egyfős háztartások majdnem felében megtalálható mind a két telefontípus, míg az újaknál mindössze egyötödükben. Továbbá míg a régi tagállamoknál a négy- vagy annál többszemélyes háztartások háromnegyedéről, addig az újaknál csak feléről mondható el ugyanez.

A TÁRKI szerint megfigyelhető az is, miszerint ahol alacsony a mobiltelefonnal és vezetékes telefonnal is rendelkező háztartások aránya - tehát az összes háztartás kevesebb mint egyharmada -, ott távbeszélésre nem annyira a vonalas, hanem sokkal inkább a mobiltelefont választják. Különösen igaz ez Csehországra és Finnországra, de Litvániára, Magyarországra és Portugáliára is.

A felmérés kimutatta azt is, hogy ahol a háztartásoknak viszonylag nagy aránya rendelkezik mind a kétféle telefonnal, a távbeszélők ott is nagyobb arányban választják a mobiltelefont, mint a vezetékest, de többnyire nem olyan számottevő a két csoport közti különbség, mint az első stratégiát választó tagállamokban.

Viszont azon tagállamokban, amelyekben a háztartások döntő többsége, azaz 60 százaléknál nagyobb része tart fenn vezetékes és mobiltelefont is, nem egyértelműen választják az egyik vagy másik fajta telefont, országonként különbözik, hogy hol melyiket preferálják. Svédországban, Luxemburgban és Máltán a lakosság a vonalas telefont szereti jobban.

A felmérés szerint Bulgáriában, Németországban és Franciaországban a legnagyobb azon háztartások aránya - mindhárom országban körülbelül egyötöd -, amelyeknek csupán vezetékes telefonjuk van.

Románia pedig a vezetékes- és mobiltelefonnal sem rendelkező tagállamok mezőnyét vezeti: ott ugyanis 20 százalékot tesz ki a telefon nélküli háztartások aránya, majd Bulgária következik 10 százalékkal. Ezután 8-9 százalékos aránnyal Portugália, Litvánia és Magyarország áll.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság adatai szerint január végén 12,181 millió mobilelőfizető volt Magyarországon, míg a vezetékes vonalak száma 3,133 milliót tett ki.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!