2p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Heinrich von Pierer, a Siemens vezetője egy interjúban a munkaerő-piaci tabuk ledöntését szorgalmazta, és a magyar és kínai dolgozókat állította példaként a német munkavállalók elé.

"Nézzenek csak körbe: szinte az egész világon többet dolgoznak hetente, mint nálunk. Ez annyit jelent, hogy értékes időt és tudást pazarolunk el" - mondta el Pierer a Stern magazinnak adott interjújában.

A vezér a munkaidő-növelési terveket kritizálóknak azt ajánlotta, hogy mielőtt heves tiltakozásba kezdenének, nézzenek körül a magyar és a kínai gyárakban:
"Ott a dolgozók fanatikusabban, sokkal keményebben és kitartóbban dolgoznak, mint itthon. Látszik, hogy ők előbbre szeretnének jutni."

Pierer szerint Németországnak sürgősen változtatnia kellene a felfogásán: "Az optimizmus új kultúráját kell meghonosítani az országban. Rezignáció helyett megújulásra van szükségünk" - tette hozzá.

Ennek részeként radikális változást kell elérni néhány, eddig tabuként kezelt munkaügyi kérdésben. A szociális felelősség ugyanis nem azt jelenti, hogy mindent változatlanul lehet hagyni. Szerinte nem dőlne össze a világ, ha ismét 40 órára növelnék a heti munkaidőt.

A német cégek csak abban az esetben maradhatnak versenyképesek a világpiacon, ha végrehajtják a szükséges reformokat:
"Az ügyfél nem fog csak azért Siemens-mobilt vásárolni, mert az német termék. Mindig azt választja, ami neki anyagi és minőségi tekintetben a legjobban megéri. Nem véletlen, hiszen az ember vásárlói szerepben általában nem patrióta" - tette hozzá.

Mint ismert, Németországban a szakszervezetek heves tiltakozással fogadták a munkaadói oldal azon elképzelését, miszerint térítésnélküli munkaidő-növeléssel akadályoznák meg a munkahelyek külföldre helyezését.

Szintén nemtetszést váltott ki az a javaslat, hogy a szabadság idejének megkurtításával takarítanának meg a költségeket, illetve az extra juttatások megvonását és a bérek visszafogását tervezik. A szakszervezetek emiatt kollektív szerződések révén szeretnék megóvni eddigi kiváltságaiknak legalább egy részét.

Elemzők szerint a németeknek valójában most azzal a problémával kell szembesülniük, hogy a jóléti állam fenntartása egyszerűen túl sok pénzt emészt fel, és áldozatok nélkül nem lehet az eddigi színvonalon tovább működtetni a rendszert.

(Menedzsment Fórum)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!