Megbetegszünk a munkahelyen. Táblázat a betegségekről és a problémás munkafeltételekről!
A munkahelyi elégedettséget nagyban befolyásolja, hogy mennyire óvják a dolgozók egészségét. Arra a kérdésre, hogy hatással van-e munkájuk az egészségre, az európaiak 37 százaléka válaszolt igennel. Míg Görögországban, Lengyelországban, Litvániában és Szlovéniában a dolgozók kétharmada vélte úgy, hogy munkája befolyásolja egészségét, addig ötből csak egy ember mondta ugyanezt az Egyesült Királyságban, és csupán a megkérdezettek egynegyede Németországban, Hollandiában, Írországban és Franciaországban. A kelet-európai országokban - köztük Magyarországon is - az EU-átlagnál többen válaszolták, hogy munkájuk egészségügyi problémákat okoz.
A dolgozók leggyakrabban hátfájásra és izomfájdalmakra panaszkodtak, ezeket követte sorrendben a fáradtság, a stressz, a fejfájás és az ingerlékenység. Olyan tünetekről, mint látás, hallás és légzőszervi problémák, valamint bőrbetegségek, kevesebb mint tíz százalék számolt be.
Mindennél fontosabb az egészség
Az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület felmérése szerint a korai halandóságra kisebb a valószínűség a biztos megélhetést jelentő, hosszabb távon is biztosnak mondható munkahelyen. Erre jellemző a kedvező munkahelyi légkör, a megfelelő munkakörülmények, a jó munkatársi és munkaadói kapcsolatok, a kielégítő szociális juttatások és a gyarapodást is lehetővé tevő jövedelem.
A rendszeresen ismétlődő KSH-vizsgálatok tapasztalatai arról tanúskodnak, hogy az egészség mint érték a lakosság körében az utóbbi években a legfontosabbá vált, és megelőzte a család, a pénz és a sikeres munka kategóriákat. Ezt bizonyítják az egyesület vizsgálatának eredményei is. A munkavállalók által legfontosabbnak tartott érték az egészség, ezt követi a család fontossága, majd a pénz, a jól fizető munkahely, az egészséges életvitel, a sikeres munka. Végül a barátok és a jó munkatársak zárják az értékrangsort.
A vizsgálat során feltették azt a kérdést a munkavállalóknak, hogy van-e olyan dolog a munkahelyükön, amin javítani kellene. A leggyakrabban említett probléma a szellőzés hiánya (36,7 százalék), a szélsőséges hőmérséklet (35,5 százalék) és a zajszint (34 százalék). Azt, hogy mennyire érzik fontosnak a munkaadójuk törekvéseit arra, hogy dolgozóik egészségesek maradjanak, a válaszadók 62 százaléka válaszolta, hogy az fontos vagy nagyon fontos.
A pótolhatatlan dolgozók egészségére jobban odafigyelnek
"Magyarországon jól szabályozott a munkáltatók felelőssége a dolgozók egészségmegőrzését és védelmét illetően" - mondta az mfor.hu-nak Kerek Judit, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főosztályvezetője. Minden munkáltatónak szerződnie kell egy foglalkozás-egészségügyi szolgáltatóval, azonban fontos, hogy az minőségi szolgáltató legyen. Ezen felül egyre több cég szervez különböző egészségmegőrző programokat, mint a munkahelyi étkeztetés egészségessé tétele, fitnesz szolgáltatás, munkahelyi masszírozás és stresszkezelő tréningek.
Az, hogy mennyire figyelnek a munkáltatók az alkalmazottak egészségére, elsősorban nem a cég méretétől függ. Sokkal inkább attól, hogy mennyire helyettesíthetők a munkavállalók. Ha a munka különleges szakképzettséget igényel és a dolgozó nehezen pótolható, akkor a tapasztalatok szerint a munkaadó mindent megtesz azért, hogy megtartsa, így az egészségére is jobban odafigyel. Még mindig nagyon sok cég nem áldoz azonban egészségvédelemre, pedig többet veszítenek a termeléskieséssel, amit az esetleges munkaerőhiány okoz, véli Kerek Judit.
Szerinte a magyarországi cégek közül - szemben a nyugat-európai vállalatok többségével - még sokan nem ismerték fel, hogy a munkavállaló érték. Ugyanakkor Európában is csupán egy éve indult a munkahelyi egészségfejlesztési hálózat kiépítése, tehát e tekintetben nem olyan nagy a lemaradásunk. Ugyanakkor pályázatokkal is próbálják rávenni a vállalatokat az egészségfejlesztésre, amelyre magyar cégek is jelentkezhetnek - az elmúlt évek tapasztalatai alapján nem kis eséllyel, hiszen magyar kis- és középvállalatok is bekerültek azok közé, akik leginkább odafigyelnek dolgozóik egészségére.
Kovács Zita