Egy német gazdasági tanácsadó szervezet szerint az új tagországok gazdaságát korrupció, pénzmosás, a támogatásokkal való visszaélés és termékhamisítás jellemzi, és ezért fokozott óvatosságra inti a térségben befektetni kívánó cégeket.
Nagy kockázattal kell számolniuk azoknak a német cégeknek, amelyek részesedést szeretnének szerezni valamelyik újonnan csatlakozott kelet-közép-európai ország vállalatában vagy meg is kívánják vásárolni azt, foglalja össze elemzésének eredményét a frankfurti PricewaterhouseCoopers (PwC) gazdasági elemző és vállalati tanácsadó szervezet a Spiegelben.
A PwC szerint Magyarország, Lengyelország és Csehország már ma is a kalóztermékek fellegvárának számít, így a csatlakozás után ez a probléma fokozottan fogja érinteni a német cégeket is.
A Németország legnagyobb kereskedelmi partnerének számító Lengyelországot a tanulmány a "világ legkorruptabb államai" közé sorolta, amely ilyen szempontból még a közép-amerikai Kubánál és Salvadornál is rosszabb.
Az itteni leányvállalatok korrupciós ügyeiért a németországi anyacégnek kell viselnie a felelősséget, figyelmeztet a PwC.
A jelentés Csehországot sem tüntette fel vonzó célországként. Ott - rendőrségi jelentések szerint - a szervezett bűnözés egyre nagyobb teret nyer, és ukrán, koszovói albán, orosz, bulgár, kínai és vietnami bűnbandák építik ki bázisaikat. Céljuk az, hogy az EU-csatlakozás előnyét kihasználva, csehországi bázissal aktivizálják tevékenységüket.
(Menedzsment Fórum)
A magyarországi befektetésektől is óva intenek a német tanácsadók
Egy német gazdasági tanácsadó szervezet szerint az új tagországok gazdaságát korrupció, pénzmosás, a támogatásokkal való visszaélés és termékhamisítás jellemzi, és fokozott óvatosságra inti a térségben befektetni kívánó cégeket.