Itthon 1997-ben kétszer annyian voltak munkanélküliek a legnagyobb kisebbség, a roma lakosság körében, mint a nem cigány népesség körében, és a helyzet azóta sem javult. Magyarországon a Világbank jelentése szerint a munkaképes korú roma népesség körében a foglalkoztatottság 80 százalékról 26 százalékra csökkent a '70-es évektől a '90-es évek elejéig. Szlovákiában egyébként számos olyan roma település van, ahol a hivatalos munkanélküliségi arány eléri a 100 százalékot. 'A munkapiacról való kirekesztettség kulcsszerepet játszik a roma szegénység állandósult újratermelésében és az életkörülmények romlásában' - állapítja meg a 2003-as világbanki jelentés.
Nagy-Britanniában a fekete és az ázsiai etnikumhoz tartozók között két és félszer nagyobb a munkanélküliségi ráta, mint a fehérek között. A szakadék egyébként növekedőben van, és a rasszizmus még mindig megnehezíti a színes bőrű britek álláspiaci helyzetét. A legmagasabb munkanélküliségi ráta a bangladesi kisebbséget jellemzi, ahol öt munkaképes korúból egynek nincs munkája, derül ki a TUC szakszervezet által nyilvánosságra hozott statisztikából. Az afroamerikaiak között a fiatal férfiak vannak a leghátrányosabb helyzetben, elsősorban Londonban és Közép-Angliában.
Branden Barber, a legnagyobb brit szakszervezet főtitkára szerint korántsincs biztosítva az egyenlőség a szigetország állampolgárai körében. A javuló gazdasági helyzet generálta munkaerőpiaci bővülésből egyelőre csak a többséghez tartozó polgárok profitálnak. A kormány New Deal programja zászlajára tűzi a diszkrimináció felszámolását, de az érdekvédők félelmei szerint a rasszizmus túlzottan meggyökerezett a brit munkahelyeken.
(Menedzsment Fórum)
A munkaerőpiac szélére szorulnak az etnikai kisebbségek
Mind Magyarországon, mind a többi országban egyre nehezebb helyzetben vannak a kisebbségekhez tartozók.