A napokban az alábbi hír járta be a magyar sajtót.
Pénteken este a rendőrség tetten érte a BKV Zrt. jogi igazgatóját, Sz. Gy.-t, amint egy III. kerületi bevásárlóközpont mélygarázsában mintegy 10 millió forint összegű "kenőpénzt" vett át egy, a BKV Zrt.-vel szerződésben álló cég munkatársától. A Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) szerint az egyik gyanúsított az elfogás során passzív ellenállást tanúsított a rendőri intézkedéssel szemben, míg a pénzt átadó személy megpróbált a helyszínről gépkocsijával elmenekülni. A gyanúsítottat a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális egységének segítségével fogták el, áll az RRI közleményében.
Az RRI emellett őrizetbe vette a Budapest Airport jogi igazgatóját, R.-V. K.-t is: mindkettejük ellen eljárást indított bűnszövetségben elkövetett vesztegetés, hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt, továbbá kezdeményezte a Fővárosi Ügyészségnél előzetes letartóztatásukat.
Az RRI szerint a több hónapig tartó nyomozás során a rendőrség adatokat és bizonyítékokat talált arra, hogy a BA Zrt. jogi igazgatója - összejátszva korábbi beosztottjával, a BKV Zrt. jelenlegi jogi igazgatójával - a BA Zrt.-vel szerződésben álló ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett összeg jelentős részét jogtalan előny formájában visszakapta, illetve ezen ügyvédi irodák "túlszámláztak", azaz el nem végzett teljesítést is kiszámláztak a BA Zrt. részére. A nyomozás során arra is bizonyítékokat talált a rendőrség, hogy a BKV Zrt. jogi igazgatója hasonló jellegű bűncselekményeket követ el. A közlekedési vállalat a történtek után előkészítette a jogi igazgató menesztését.
A BKV jogi igazgatója – ügyvédje tájékoztatása szerint – annyit mondott: valóban átvett tízmillió forintot, de az nem vesztegetési pénz volt, hanem legálisan kapta - hogy pontosan minek a fejében, azt már nem közölte. Annyit azért megjegyzett, hogy megdöbbent az őrizetbe vételen és a gyanúsításon.
A mai napig ennyi a történtek hír része.
Nos, amennyiben hihetünk Sz. Gy. állításának – márpedig miért is kételkednénk egy adófizetői pénzekből finanszírozott cég vezetőjében Magyarországon 2009-ben -, akkor két eset lehetséges. Ha üzleti ügyről volt szó, akkor mostantól új fejezet kezdődik az üzleti protokoll történetében. Sz. Gy.-ből iskolaalapító lesz, tanait százezrek követik majd, "Hogyan nyerjük meg magunknak üzleti partnereinket bizarr helyszíneken" című könyve pedig hosszú időre bebetonozza magát az eladási listák élére.
Unja már a hiper-szuper irodaházak egyhangúságát? Vigye üzleti partnerét kalandos helyszínre - beszéljen meg vele találkozót sóbányák mélyére, kibelezett gyártelepek düledező romjai közé; fussanak össze egy aluljáró bűzös WC-jében, vagy menjenek az Állatkertbe, és lazításként etessék együtt Golót, a síkvidéki gorillát!
Sivárrá teszi lelki életét az átutalások személytelensége? Pörgesse fel adrenalinszintjét készpénzzel - hordjon magánál mindig casht, lehetőleg minél többet! Kezdésként tömje tele húszezresekkel farzsebét, úgy, hogy a felső harmadot ne takarja semmi, aztán villamosozzon el a Blahától a Teleki térig, szálljon le, tegyen egy kört, jöjjön vissza, menjen le az aluljáróba, bratyizzon a homelessekkel! Ne feledje, közben nem nyúlhat a zsebéhez, és, mint a népmesékben, egyszer sem nézhet vissza...
Ha már eleget gyakorolt, játsszon nagyobb tétekben! Soha ne induljon el tárgyalásra néhány millió nélkül - a félősebbek használhatnak bőrtáskát, a profiknak már kötelező a Tesco-szatyor. Győzze meg üzleti partnerét - neki is jobb, ha készpénzben egyenlíti ki a számlát, és talicskával tolja elibe a húszezreseket. Éljen a kaland - egyszer élünk, vazze!
Persze lehet, hogy Sz.Gy.-nek nem üzleti ügye volt a mélygarázsban, hanem színtisztán személyes. "Szevasz, Gyurikám, megvan a tíz milla kölcsönbe, amit kértél a lakásra! Ugyan már, semmiség, te vagy a legjobb barátom. Szóval, utalhatom?" "Inkább ne, az APEH problémázna..." "Oké, akkor felviszem holnap hozzátok." "Az sem jó, a feleségem nem értené..." "Aha. Akkor fussunk össze egy kávézóban!" "Nem szeretem a kávét... De ismerek egy kellemes mélygarázst Óbudán..."
Lehet találgatni: így történt, esetleg kicsit máshogy, vagy szimplán arról szól a történet, hogy Sz. Gy. lopott, mint állat. És gyaníthatóan nem egyedül, nem egyszer, és nem csak ennyit.
Kedves Olvasó! Ha kinyitja az újságokat, bekapcsolja a tévét, kimegy az utcára, körbenéz maga körül, és beleszagol az ország levegőjébe - nos, Ön kinek hinne?
wb
Menedzsment Fórum