Görög vagy ír példát követünk?
[ajanlo=563][igazitas=right/]A jövő év első napját célozták meg a veszprémi Polgármesteri Hivatalnál is. Ekkor indul az Európa Terv keretében megvalósuló e-közigazgatás. Szalkai László, a hivatal informatikai irodavezetője kifejtette, a rendszer nagy segítséget nyújt dolgozóknak és lakosoknak egyaránt. Lehetőség nyílik digitálisan aláírt dokumentumok kezelésére, a lakosok pedig a hálón keresztül is nyomon követhetik ügyeiket. Az irodavezető az mfor.hu kérdésére elmondta, nem Veszprém az egyetlen város, mely elektronikus szolgáltatások kiépítésén fáradozik. Szombathely, Pécs és Eger is hasonló rendszert vezet be, azt azonban minden hivatal maga dönti el, milyen uniós szolgáltatási szintet valósít meg, mely feladatokat ültet át elektronikus formába.
Vigyázó szemetek Kelet-Európára vessétek
[ajanlo=565][igazitas=left/]A résztvevőket a második napon - az esettanulmányok és a Microsoft saját tapasztalatai mellett - Nenad Pacek, az Economist Intelligence Unit közép-európai részlegének vezetője is arról próbálta meggyőzni: a fejlődés útja a közép-kelet-európai térség, valamint a kis- és középvállalatok igényeinek maximális kiszolgálása.
Az Economist adatai alapján 1999-2010 között a régióban számolhatunk a leggyorsabb növekedéssel az információ-technológia területén. A vezető kifejtette, Európa keleti fele jelentős változásokon megy keresztül.
Nő a beruházások száma - melyek 80 százaléka technológiai jellegű projektekhez köthető -, egyre többet költenek a vállalatok és a fogyasztók, nőnek a szolgáltatások és nagyobb teret kapnak a kis- és középvállalatok is. A térségbe áramló uniós és befektetői pénzösszegek minél körültekintőbb felhasználása csak az államokon múlik, melyre pozitív és negatív példa is akad.
Elkerülhetetlen az it-beruházás a közigazgatásban
[ajanlo=566][igazitas=right/]Görögországban az életszínvonal az uniós átlag 68-69 százalékát érte el a csatlakozás előtt, s jelenleg mindössze 66 százalék. Jó ellenpélda Írország, ahol az uniós tagság valós fellendülést eredményezett, s a korábbi 65 százalékról mára 136 százalékos a szint. Bármely országból lehet nyertes vagy vesztes, minden a pénzeszközök kezelésén múlik.
Az információ-technológia azonban mindenképp nyertes, mivel a jelenleg legkisebb beruházónak számító közigazgatási szektor sem úszhatja meg a műszaki fejlesztéseket. A szakértő szerint erre legkésőbb 2007-2013 között kerül sor, s ott valósul meg először, ahol leginkább csökkenteni tudják a költségvetés hiányát.
A nagyvállalatok mellett a kkv-k egyre inkább bekerülnek a gazdaság vérkeringésébe, s mind nagyobb szeletet követelnek abból. Az időben fejlesztők túlélnek és sikeresek lesznek, míg a technológiától elfordulók életképtelenné válnak a piacon. Az it-megoldásokat kínáló vállalatok feladata, hogy minél gyorsabban felismerjék és kielégítsék az igényeket. A Microsoft időben kapcsolt, így minden esélye megvan a sikerre.
Istvánko Viktória