4p

Magyarország továbbra is Európa közepesen korrupt országai közé tartozik, derül ki a Transparency International (TI) szerdán nyilvánosságra hozott korrupcióérzékelési indexéből. A felmérés szerint a visszaélések leginkább a párt- és kampányfinanszírozásokhoz, valamint a közbeszerzésekhez köthetők. Mfor.hu tudósítás.

Nálunk is divat(Mfor-montázs)

Magyarországot a közép-európai régió volt szocialista országainak többségénél - Észtország és Szlovénia kivételével - valamivel kevésbé érzékelték korruptnak a felmérésbe bevont szakértők és üzletemberek.

Hazánk 5,3 pontot ért el a lehetséges tízből, így Európa közepesen korrupt országai közé tartozik. A magyar CPI az utóbbi öt évben lényegében változatlan volt.

Bár a nyugat-európai országok majdnem mindegyikében tisztább a közélet, mint nálunk (csak Olaszország és Görögország van mögöttünk), a négy visegrádi állam közül Magyarországon a legjobb a helyzet (Lengyelországban pedig a legrosszabb).

A politikában burjánzik a korrupció


Alexa Noémi, a TI magyarországi ügyvezetője szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette: hazánkban a párt- és kampányfinanszírozás, valamint a közbeszerzések szabályozási és gyakorlati problémái jelentik a korrupció melegágyát.

Bár a párt- és kampányfinanszírozás kérdésének rendezése minden parlamenti párt programjának része volt, s a választások óta a politikai elit támogatását bíró törvényjavaslat is született, mégsem történtek konkrét lépések az ügyben.

A szabályok rendezetlensége a követhetetlen adóforintok milliói által okozott gazdasági károk és a tisztességes verseny csorbítása miatt aggályos, ráadásul a megegyezésre való képtelenség kétségbe vonja a politikai elit korrupció elleni harc iránti elkötelezettségét is, és így csökkenti az állampolgárok demokratikus intézményrendszerekbe vetett bizalmát, tette hozzá az ügyvezető.

Nem elég átláthatóak a közbeszerzések


Továbbra is komoly hiányosságokat mutat a közbeszerzési döntések, a megkötött szerződések és a végrehajtás nyilvánosságának biztosítása. A Transparency International Magyarország szerint a közbeszerzési szabályoknak garantálniuk kellene, hogy a közpénzek felhasználása az elsőtől az utolsó lépésig nyomon követhető legyen, a beruházás típusától függetlenül.

A korrupció továbbra is óriási összegeket von el az oktatástól, az egészségügytől és az infrastrukturális beruházásoktól. Hazánkban tehát azonnali, komoly lépésekre van szükség a visszaszorítása érdekében, amely azonban csak széleskörű társadalmi összefogással lehetséges. Így a kormányzati oldal mellett az üzleti és a civil szféra támogatására is szükség van a közélet megtisztításához, ami egyébként az elemzők szerint mindegyik oldalnak elemi érdeke.

Korrupciós világtérkép 2007-ben. A világos szín csekély mértékű, a sötét jelentős korrupciót jelöl, a fehér foltokról nem áll rendelkezésre adat. (Transparency International)


Élen Skandinávia


A 180 vizsgált ország listájának élén egyébként holtversenyben Dánia és Finnország áll, 9,4 ponttal. Az élmezőnyben - 9 pontos vagy afeletti teljesítménnyel - még Svédország, Izland, Hollandia és Svájc végzett. Az új, tehát velünk együtt vagy később csatlakozó EU-tagállamok között Szlovénia került az élre 6,6 ponttal, a sereghajtó Románia 3,7-del, Magyarország pedig a negyedik (a teljes európai listán a tizenhatodik).

Az összesített lista végén főleg ázsiai és afrikai országok találhatók. Az utolsó tíz helyezett csökkenő pontszámsorrendben: Laosz, Afganisztán, Csád, Szudán, Tonga, Üzbegisztán, Haiti, Irak, Mianmar (korábban Burma) és Szomália. Ezek az országok mind kettőnél kevesebb pontot értek el a felmérés során, Laosz 1,9-det, az utolsó helyen kullogó Szomália - Mianmarral holtversenyben - pedig 1,4-det.

A szegények a legkorruptabbak 

Az adatokból kitűnik, hogy a korrupció erősen összefügg a szegénységgel. A három pontnál kevesebbet elérő országok (melyek között egyébként megtalálható például Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország és Albánia is) negyven százaléka a Világbank besorolása szerint alacsony jövedelmű.

A szegény országok hivatalnokait sokszor a gazdag multinacionális vállalatok korrumpálják, amelyek a nemzetközi pénzügyi központok segítségével könnyedén mozgathatják, elrejthetik vagy befektethetik pénzüket.

"A gazdag államok szegényeknek címzett korrupció miatti bírálatai kevéssé vehetők komolyan, ameddig előbbiek pénzintézetei ülnek azon a vagyonon, amit a legszegényebbektől loptak el" - jelentette ki Akere Muna, a Transparency International alelnöke. A szervezet szerint egyébként a gazdag és a szegény országok közötti különbség még soha nem volt annyira szembetűnő, mint manapság.

Fokasz Oresztész


Menedzsment Fórum
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!