Magyarországot a közép-európai régió volt szocialista országainak többségénél - Észtország és Szlovénia kivételével - valamivel kevésbé érzékelték korruptnak a felmérésbe bevont szakértők és üzletemberek.
Hazánk 5,3 pontot ért el a lehetséges tízből, így Európa közepesen korrupt országai közé tartozik. A magyar CPI az utóbbi öt évben lényegében változatlan volt.
Bár a nyugat-európai országok majdnem mindegyikében tisztább a közélet, mint nálunk (csak Olaszország és Görögország van mögöttünk), a négy visegrádi állam közül Magyarországon a legjobb a helyzet (Lengyelországban pedig a legrosszabb).
A politikában burjánzik a korrupció
Alexa Noémi, a TI magyarországi ügyvezetője szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette: hazánkban a párt- és kampányfinanszírozás, valamint a közbeszerzések szabályozási és gyakorlati problémái jelentik a korrupció melegágyát.
Bár a párt- és kampányfinanszírozás kérdésének rendezése minden parlamenti párt programjának része volt, s a választások óta a politikai elit támogatását bíró törvényjavaslat is született, mégsem történtek konkrét lépések az ügyben.
A szabályok rendezetlensége a követhetetlen adóforintok milliói által okozott gazdasági károk és a tisztességes verseny csorbítása miatt aggályos, ráadásul a megegyezésre való képtelenség kétségbe vonja a politikai elit korrupció elleni harc iránti elkötelezettségét is, és így csökkenti az állampolgárok demokratikus intézményrendszerekbe vetett bizalmát, tette hozzá az ügyvezető.
Nem elég átláthatóak a közbeszerzések
Továbbra is komoly hiányosságokat mutat a közbeszerzési döntések, a megkötött szerződések és a végrehajtás nyilvánosságának biztosítása. A Transparency International Magyarország szerint a közbeszerzési szabályoknak garantálniuk kellene, hogy a közpénzek felhasználása az elsőtől az utolsó lépésig nyomon követhető legyen, a beruházás típusától függetlenül.
A korrupció továbbra is óriási összegeket von el az oktatástól, az egészségügytől és az infrastrukturális beruházásoktól. Hazánkban tehát azonnali, komoly lépésekre van szükség a visszaszorítása érdekében, amely azonban csak széleskörű társadalmi összefogással lehetséges. Így a kormányzati oldal mellett az üzleti és a civil szféra támogatására is szükség van a közélet megtisztításához, ami egyébként az elemzők szerint mindegyik oldalnak elemi érdeke.
Élen Skandinávia
A 180 vizsgált ország listájának élén egyébként holtversenyben Dánia és Finnország áll, 9,4 ponttal. Az élmezőnyben - 9 pontos vagy afeletti teljesítménnyel - még Svédország, Izland, Hollandia és Svájc végzett. Az új, tehát velünk együtt vagy később csatlakozó EU-tagállamok között Szlovénia került az élre 6,6 ponttal, a sereghajtó Románia 3,7-del, Magyarország pedig a negyedik (a teljes európai listán a tizenhatodik).
Az összesített lista végén főleg ázsiai és afrikai országok találhatók. Az utolsó tíz helyezett csökkenő pontszámsorrendben: Laosz, Afganisztán, Csád, Szudán, Tonga, Üzbegisztán, Haiti, Irak, Mianmar (korábban Burma) és Szomália. Ezek az országok mind kettőnél kevesebb pontot értek el a felmérés során, Laosz 1,9-det, az utolsó helyen kullogó Szomália - Mianmarral holtversenyben - pedig 1,4-det.
A szegények a legkorruptabbak
Az adatokból kitűnik, hogy a korrupció erősen összefügg a szegénységgel. A három pontnál kevesebbet elérő országok (melyek között egyébként megtalálható például Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország és Albánia is) negyven százaléka a Világbank besorolása szerint alacsony jövedelmű.
A szegény országok hivatalnokait sokszor a gazdag multinacionális vállalatok korrumpálják, amelyek a nemzetközi pénzügyi központok segítségével könnyedén mozgathatják, elrejthetik vagy befektethetik pénzüket.
"A gazdag államok szegényeknek címzett korrupció miatti bírálatai kevéssé vehetők komolyan, ameddig előbbiek pénzintézetei ülnek azon a vagyonon, amit a legszegényebbektől loptak el" - jelentette ki Akere Muna, a Transparency International alelnöke. A szervezet szerint egyébként a gazdag és a szegény országok közötti különbség még soha nem volt annyira szembetűnő, mint manapság.
Fokasz Oresztész
Menedzsment Fórum