Beck Tamás, a Colliers International szakértője úgy véli: az ingatlanfejlesztők kétféle raktár- vagy elosztó központot építenek. Az egyiket saját kockázatukra, itt menet közben, de sokszor még az építkezés befejezése előtt igyekeznek bérlőket találni. A másik az úgynevezett built-to-suit forma, amikor a leendő bérlővel nagyon szorosan együttműködve alakítják ki az épületeket. Az idén a spekulatív piacon 40-60 ezer négyzetméter kerül a piacra, amelyen a kínálat így meghaladja a 200 ezer négyzetmétert, míg a built-to-suit esetében 34 ezer négyzetméterrel nő a bérbe vehető terület, amely így 120 ezer négyzetméter fölé nő.
A keleti kilátások
Az új kelet-magyarországi egységek megjelenését segítheti, ha nagyságrendekkel több gyártó vállalat telepíti üzemét az M3-as autópálya új szakaszainak közelébe. A fejlesztők azonban vélhetően csak akkor kezdenek bele a raktárbázisok és elosztó központok építésébe, ha jó nemzetközi besorolású az építtető, illetve a bérlőkkel legalább 7-10 éves szerződéseket tud kötni.
A DTZ előrejelzése szerint középtávon esetleg túlkínálat alakulhat ki a korszerű ipari ingatlanok piacán, bár a külföldi és hazai kiskereskedelmi, illetve gyártó vállalatok növekvő aktivitása ennek ellentmond. A tanácsadó azonban úgy látja, hogy hosszabb távon az új építések üteme egészséges párhuzamban áll a növekvő becsült igényekkel. A kínálat egy része a felszabaduló, jórészt korosabb ingatlanállományból adódik majd, melynek újbóli bérbeadása kissé nehezebb lehet a tulajdonosoknak.
A raktárépítési trend töretlen
Szakemberek szerint az elmúlt években elindult logisztikai és raktárbázis építési láz a következő időszakban sem csillapodik. A tempó egy-két éves periódust tekintve erősen fokozódhat, és a jelek szerint több raktárbázis jöhet létre, mint az elmúlt tíz évben összesen. Főleg a főváros körül, de néhány gyártó vállalat és logisztikai cég a nyugati és a keleti megyékben is hasonlókat létesítene közös projektekben.