Magyarországon míg a 2007-et megelőző hat évben a globális szintnél jóval gyorsabban, átlagosan 15 százalékot meghaladó ütemben nőtt a gyógyszer-értékesítés hazánkban, tavaly a rendszerváltás óta először visszaesést mértek a piacon. Nem is kicsit: ágazati szakértők és piackutatók 5–15 százalék közé teszik a piac szűkülését.
Skultéty László, a GKI-Egészségügykutató Intézet Kft. (GKI-EKI) ügyvezető igazgatója elmondta: a korábbi tendencia megfordulásához több tényező is hozzájárult. Befolyásolta a gyógyszerpiac tavalyi alakulását például, hogy az előző évben nem igazán alakult ki nagyobb járvány, és természetesen igen komoly hatása volt a 2007 elején életbe lépő gyógyszer-gazdaságossági törvény több intézkedésének is.
Utóbbiak közül kiemelkedett a támogatási kulcsok csökkentése, emiatt – főleg az év elején – jelentősen megugrottak a fogyasztói terhek, s bár a generikusok versenyének fokozását célzó intézkedések hatására megindult árharc ezt némileg kompenzálta, a támogatási szint így is alacsonyabb volt tavaly, mint 2006-ban.
A GKI-EKI ügyvezetője szerint ebben az évben ismét változás várható: Magyarországon 2008-ban a világszintű tendenciáknak megfelelően alakulhat a hazai gyógyszerfogyasztás. Előrejelzések szerint a globális piac 4-5 százalékkal bővülhet, s feltehetőleg az idén már a hazai gyógyszer-értékesítés is enyhén emelkedik, számol be a Világgazdaság.