3p

A rehabilitációs rendszer kiépítésének célja nem a költségcsökkentés, hanem a rokkantnyugdíjazásban tapasztalható korrupció visszaszorítása, és legfőképpen annak a megteremtése, hogy a megváltozott munkaképességűek tisztességes keresethez juthassanak, hangzott el a pénteki OÉT ülésen. Mfor.hu tudósítás

Jelenleg 60 milliárd forint fordítható a rehabilitációs rendszer kiépítésére

A rokkantsági nyugdíjasok 60 százaléka (ez 460 ezer embert jelent, de a nyugdíjas korúak egyharmada szintén ebbe a kategóriába tartozik) korhatár alatti. Közülük 380 ezren vannak olyanok, akik számottevő mértékben megmaradt munkaképességűek (jelenleg őket a III. csoportos rokkantsági fokozatba sorolják, ami azt jelenti, hogy 67 százalékban csökkent a munkaképességük).

Az új rendszer célja többek között, hogy az új orvosszakértői minősítéskor ne az elveszett munkaképességre koncentráljanak, ahogy a jelenlegi minősítéskor teszik, hanem a fejleszthető funkciókra. Ehhez persze át kell alakítani a szakértői rendszert, sőt a kormányoldal szerint az érintett szakemberek és a rehabilitáltak (át)képzése is elengedhetetlen, amire külön forrásokat különítenek el a jövőben.

A tervek szerint egy teljesen komplex rehabilitációs rendszer (mivel itt szükség van a szociális, az egészségügyi és a foglalkoztatási ellátások összehangolt működésére) fog kiépülni az országban, amelynek nemzetközi tapasztalatok alapján dolgozták ki a koncepcióját. Az Országos Orvosszakértői Intézet lesz a bázisa annak a szakértői hálózatnak, amely - egyebek mellett - elbírálja a munkaképesség csökkenését, és országosan koordinálja a rehabilitációs hálózatot.

A sikeres rehabilitáció után pedig külön programokkal (többek között bértámogatások, költségkompenzációk, a közterek és a munkahelyek akadálymentesítésének támogatása) igyekeznek elősegíteni a programban résztvevők valódi munkához jutását. A feltételek megteremtésében és a rehabilitációs rendszer kiépítésében meghatározó szerepe lesz az uniós forrásoknak. A szaktárca szerint jelenleg 60 milliárd forint áll rendelkezésre a rendszer kiépítésére.

A tervezetet mind a munkaadók, mind a munkavállalók üdvözölték és megegyeztek egy hat fős szakmai ad hoc bizottság felállításában, hogy feltárják a tervezetben azokat a problémás pontokat, amelyeket az OÉT fórumán kell megvitatni.

Felhívták azonban a figyelmet az érdekképviseletek arra, hogy a munkaadók és a rokkantak megfelelő ösztönzése nélkül, kizárólag kényszerítő eszközökkel nem valósíthatóak meg a célkitűzések. A kormány még nem tárgyalta az előterjesztést, jelenleg folyik a szakmai érdekegyeztetés egyéb fórumokon is. A parlament elé várhatóan április 11-e után, a kormányzati jóváhagyást követően kerül a tervezet.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!