A kollektív szerződés hatálya arra a munkáltatóra terjed ki, amely a kollektív szerződést megkötötte, vagy a szerződést kötő munkáltatói érdekképviseleti szerv tagja, illetőleg később a munkáltatói érdekképviseleti szervhez csatlakozott. A kollektív szerződés rendelkezéseit alkalmazni kell az annak hatálya alá tartozó munkáltató munkavállalóira is, akik nem tagjai a kollektív szerződést kötő szakszervezetnek. A kollektív szerződés kötésére irányuló tárgyalási ajánlatot – ha azt úgynevezett reprezentatív szakszervezet teszi meg – a munkáltató nem utasíthatja vissza. Ha a kollektív szerződéskötési jogosultsággal kapcsolatban vita merül fel a felek között, a szerződéskötésben érdekelt fél kérelmére a bíróság dönt nem peres eljárásban.
A kollektív szerződés a kihirdetéssel lép hatályba. A munkáltató köteles elősegíteni, hogy a rendelkezéseit a munkavállalók teljes mértékben megismerjék. A kollektív szerződésben foglaltak betartása a munkáltató számára kötelező, és bíróság előtt kikényszeríthető. Ha például a kollektív
szerződés a munkavállalói számára az év január 31-ig a személyi alapbérének megfelelő egyszeri jutalom kifizetését írja elő, az akkor is követelhető, ha a munkáltató gazdasági eredményei arra nem adnak fedezetet, és késedelmes kifizetés esetén késedelmi kamat is jár.
A kollektív szerződést – eltérő megállapodás hiányában – bármelyik szerződéskötő fél három hónapos határidővel felmondhatja. A felmondás jogát a megkötéstől számított hat hónapon belül egyik fél sem gyakorolhatja. A munkáltató vagy a szakszervezet jogutód nélküli megszűnésével a kollektív szerződés hatályát veszti. A munkáltató vagy a szakszervezet jogutóddal történő megszűnése azonban a kollektív szerződés hatályát nem érinti. A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás esetén a jogelőd munkáltatóra kiterjedő hatályú kollektív szerződésben meghatározott munkafeltételeket – a munkarend kivételével – a jogutód munkáltatónak a jogutódlástól számított egy évig fenn kell tartania, kivéve, ha a kollektív szerződés hatálya lejárt, vagy a jogutód munkáltató új szerződést kötött. Ha az új szerződés a munkavállalókra kedvezőbb, az utóbbit kell alkalmazni.
A szűkebb hatályú kollektív szerződés a tágabb hatályútól csak annyiban térhet el, amennyiben a munkavállalókra kedvezőbb szabályokat állapított meg. A munkaszerződés a kollektív szerződéssel ellentétben nem állhat, kivéve, ha a munkavállalóra kedvezőbb feltételeket állapít meg.
A szakszervezetek joga kollektív szerződés kötéséhez
A szakszervezetek fontos jogosultsága a kollektív szerződés kötése. A kollektív szerződés a Munka törvénykönyve (Mt.) 13.§-ában foglaltakra figyelemmel a munkaviszonyra vonatkozó bármely kérdésről rendelkezhet, de az Mt.-vel vagy más jogszabállyal nem lehet ellentétes. Ez a tilalom nem vonatkozik az Mt. harmadik részében meghatározott szabályokra, feltéve, ha a kollektív szerződés rendelkezése a munkavállalókra kedvezőbb, és az eltérést jogszabály kifejezetten nem tiltja meg.