3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az anyavállalat, az Electrolux vezérigazgatója a hétvégén "visszavonhatatlannak" nevezte a nürnbergi AEG-gyár bezárásáról szóló döntést, egyúttal az IG Metall szakszervezeti szövetséget téve felelőssé a bezárásért.

Hans Straberg a Welt am Sonntagnak nyilatkozva kifejtette: a vezetés már 2004-ben elkezdte az alkudozást az IG Metallal a hosszabb munkaidő és a hatékonyabb termelés bevezetéséről. Bár az üzemi tanács ehhez hozzájárult volna, az IG Metall azonban nem. Straberg szerint az üzemet most nem kellene bezárni, ha az ágazati szakszervezeti szövetség annak idején áldását adta volna a vezetés megszorító intézkedéseire. Mint mondta, a kis nyereség, amely az AEG nürnbergi gyárának termeléséből adódott kizárólag az exportból jött, mivel a Németországban eladott háztartási gépeken egyenként 45-60 euró volt a cég vesztesége.

Straberg egyúttal felszólította az IG Metallt, hogy ne halogassa tovább a bezárás szociális vonzatairól történő megállapodást. Az Elektrolux és a szakszervezeti szövetség képviselői a jövő csütörtökön találkoznak ismét ezügyben. A vezetés ajánlata szerint a dolgozók mindegyike átlagosan 60 ezer eurós végkielégítést kapna, ez az Electroluxnak mintegy 100 millió eurós kiadást jelentene. Az IG Metall ugyanakkor ennek négyszeresét, 400 millió euró kifizetését követeli átképzési támogatásként, illetve végkielégítésként.

A svéd Electrolux cég nürnbergi gyáregysége 1700 embert foglalkoztat, és az anyacég tavaly közölte: költségmegfontolások miatt 2007-ben bezárja a gyárat, a termelést áthelyezi Lengyelországba, illetve Olaszországba.

Az Electrolux állítja elő a világon a legtöbb háztartási gépet, a termékválaszték a mosógépektől a fűnyírókig terjed. 2004-ben a 72 ezer foglalkoztatott 6,8 milliárd korona (730 millió euró) adózott eredményt termelt 120 milliárd koronás forgalomból. A részvények 27 százalékával a Wallenberg család a legbefolyásosabb hányadtulajdonos az Electroluxnál, amelynek termékei különböző márkaneveken (Zanussi, Husquarna, Eureka, AEG) ismertek.

Az Electrolux csoport 43 gyártóegysége közül 16 már alacsony költségű országban működik, de a magas költségű nyugat-európai országokban termelő gyárak fele górcső alá kerül, a cégcsoport igazgatótanácsának tavalyi, 2005. februári döntése alapján. 2008 végéig - mintegy 8-10 milliárd svéd korona költséggel - a gyárak egy részét alacsony költségű országokba költöztetnék át, és ettől - 2009-től - mintegy 2,5-3,5 milliárd svéd korona megtakarítást várnak évente. Már e program jegyében került át Magyarországra, Jászberénybe a csoport egyik legfontosabb gyártóbázisa, és építették fel 65 millió eurós beruházással a csoport nyíregyházi termelőegységét. Befejezték a svédországi porszívógyár áttelepítését is Magyarországra, Jászberénybe. Az Electrolux csoport az 1991-es magyarországi megjelenése óta több mint 50 milliárd forintot ruházott be Magyarországon, ebből 14,5 milliárd forintot 2004-ben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!