2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőtől hatályos az a rendelet, ami szerint a gyártóknak és kereskedőknek kell gondoskodniuk a használt energiaforrások begyűjtéséről és hasznosításáról.

[ajanlo=474][igazitas=left/]Az első elemgyűjtők szeptember végén jelennek meg Budapesten és a megyeszékhelyek boltjaiban, míg az országos rendszer kiépítése után, mintegy két év múlva több mint húszezer ponton lehet ingyen megszabadulni a veszélyes hulladékoktól. A visszagyűjtő rendszer kiépítését a gyártókat tömörítő szervezet, a RE'LEM Kht. végzi.

A rendelet szerint a gyártóknak a forgalomba hozott szárazelemek és kis kapacitású akkumulátorok idén legalább 7 százalékát, jövőre 10 százalékát, 2007-ben pedig 13 százalékát kell majd visszagyűjteniük és ártalmatlanítaniuk.

A gyártóknak és importőröknek forgalmukkal arányos - kilogrammonként 560 forintnyi - biztosítékadási kötelezettséget ír elő a vonatkozó kormányrendelet. A környezetvédelmi felügyelőségek ennek az összegnek a terhére végeztethetik el a gyártók hulladékgazdálkodási feladatait, ha azok nem tesznek eleget a jogszabály előírásainak.

A rendelet hatályba lépése után valamennyi gyártónak nyilvántartásba kell vetetnie magát az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségen. Ez a kötelezettség vonatkozik a tartozékként árusított, az ajándékba adott, valamint a készülékbe épített elem első hazai forgalmazóira is. Az adatok szerint egy négytagú család évente átlagosan fél kilogrammnyi elemet használ el, országosan így kétezer tonna veszélyes hulladék keletkezik, írja az MTI.

Korábban a Menedzsment Fórum is beszámolt róla, hogy augusztus 13-án lépett hatályba az e-hulladék hasznosítására vonatkozó rendelkezés. Ennek értelmében a tagországokban az ipar feladata, hogy megszervezze az elektronikai eszközök hasznosítását és visszagyűjtését. A hűtőszekrényekből, televíziókészülékekből és egyéb elektronikai hulladékokból évente 17-20 kilogrammnyit selejtez le egy uniós polgár, s a mennyiség évente 3-5 százalékkal nő.

Míg a szárazelemek esetében a visszagyűjtés előirányzott aránya 7 százalék, addig az e-hulladék esetében évi 4 kilogramm e-szemetet kell begyűjteni, amit termékcsoporttól függően 50-80 százalékban hasznosítanak.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!