2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár mind a három építőipari ágazat volumene nőtt tavalyhoz képest, amire a válság kitörése óta nem volt példa, az épületekre kötött szerződésállomány még mindig fele a 2010-esnek.

Immár negyedik hónapja nő a magyar építőipar teljesítménye a megelőző év azonos időszakához képest. Ráadásul három hónapja mind a három ágazat kibocsátási volumene nőtt, amire a válság kitörése óta nem volt példa. A májusra összesítve kimutatott 11,2 százalékos éves összevetésű adat a teljes GDP szempontjából sem mellékes.

Igaz ugyan, hogy ez elmúlt években a folyamatos visszaesés miatt egyre kisebb szerepe (3-4 százalék) van az építőiparnak a hazai gazdaságban, de egy kétszámjegyű növekedés már a teljes nemzetgazdasági szinten is érezhető. (Ahogy az a mezőgazdaság esetében az utóbbi időben történni szokott.) Egy 10 százalékos építőipari növekedés 0,3-0,4 százalék plusszal járulna hozzá a magyar GDP-hez.

Az utóbbi hónapok egyre erősebb éves számai egyébként jelentős mértékben a nagyon alacsony bázisnak, vagyis a gyenge tavalyi évnek köszönhető. A 2010-es havi átlagot a mostani májusi adat még mindig nem éri el, annál 8,1 százalékkal alacsonyabb.

Ahogy az ábrán is látható, a visszaesésért egyértelműen az épületek építése a "felelős", hiszen a mostani emelkedés ellenére is 12 százalékos az elmaradás a 2010-es átlagtól, miközben az egyéb építmények már meghaladja azt.

Ráadásul a közeljövőben sem várható érdemi változás, legalábbis ha a szerződésállományok alakulásából vonunk le következtetéseket. 2011 végéig az épületekre kötött, illetve a teljes építőipar összesített szerződésállománya párhuzamosan épült le. 2012 elejétől azonban az - elsősorban EU-forrásokból finanszírozott - út- és vasútépítések szerződései megfordították a trendet. Olyannyira, hogy 2011 decemberére a 2010-es átlag 50 százalékára visszaeső szerződésállomány immár csak szűk 9 százalékos visszaesést mutat. Perszer az is igaz, hogy ez a mostani érték az elmúlt négy hónap legrosszabb értéke. De még mindig sokkal jobb, mint az épületekre közölt szerződésállomány, amely a 2010-esnek mindössze a 47 százalékán áll.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!