3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csatlakozva a Forbes 100-as listájához, itthon is elkészült a legtehetősebbeket bemutató rangsor. A legnagyobb vagyonnal rendelkező száz magyarról a Magyar Hírlap jelentetett meg összeállítást.

Kocsi Ilona, a lap főszerkesztője az ez alkalomból rendezett sajtótájékoztatón - kérdésére válaszolva - elmondta, tervezik, hogy rendszeresen közzéteszik a publikációt. Ismertetése szerint világszerte hagyománya van az effajta összesítéseknek, amelyek szerepet játszanak a gazdaság átláthatóvá tételében is. Mint mondta, Lengyelországban immár tizedik alkalommal jelent meg ilyen munka, Romániában pedig a közelmúltban vált a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé ilyen rangsor. Hozzátette, a Magyarországon úttörőnek számító kiadvány alapjául a legális gazdaság szereplőinek nyilvánosan hozzáférhető adatai szolgáltak.

Kérdésre válaszolva Kocsi Ilona úgy nyilatkozott, noha Kapolyi László személyében egy parlamenti képviselő is a listára került, politikusokkal nem foglalkoztak, noha nem zárják ki, hogy ezt - egy másik kiadvány keretei között - megteszik majd. Szavai szerint a százas lista legtöbb szereplője olyan, nagy szakmai felkészültségű ember, aki a rendszerváltás előtti helyzetéből adódóan képes volt az átalakulás szükségességének felismerésére, és élt is a lehetőséggel.

A Magyar Hírlap főszerkesztője ugyancsak kérdésre válaszolva közölte, számításaik szerint a százas listán szereplők összvagyona 600 milliárd forintra rúg, ami kevesebb, mint a leggazdagabb lengyel - 700-800 milliárdosra becsült - tulajdona. Megemlítette, hogy Románia legtehetősebb embere - 170-230 milliárd forintnyi értéket magáénak tudva - a magyar lista első hét helyezettjével egyenlő értékű tulajdont mondhat magáénak.

Szavai szerint a legtehetősebb magyar ma a Fotex-csoportot vezető Várszegi Gábor, akinek vagyonát a kiadvány szerzői 40 milliárd forintra becsülték; őt követi Széles Gábor (32 milliárd) és Demján Sándor (30 milliárd forint), de a lista utolsó helyein állók is legalább két és félmilliárd forintnyi értéket mondhatnak magukénak a szerzők kalkulációja szerint.

Szakonyi Péter, az összeállítás egyik szerkesztője a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy külföldi kiadványoktól eltérően a száz érintett közül hatvannal személyes konzultációt is sikerült folytatni, s ez által jóval pontosabbá tehették az adatok becsléses korrekciójával nyert információikat. Mint mondta, a toplistán szereplők negyede vidéki, közülük 10-12 kelet-magyarországi vállalkozó, ennél kevesebben tevékenykednek az ország déli és nyugati területein; hozzátette, ők a fővárosiaknál jóval szívesebben nyilatkoztak a kiadvány készítőinek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!