A pályázat visszavonása az Energia Klub becslése szerint közvetlenül is 4-6 milliárd forint értékű beruházási előkészületet érint, a befektetői bizalom megrendülése azonban közvetetten még nagyobb kárt okozhat a megújulóenergia-szektornak a közlemény szerint.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) 2006 tavasza óta nem adott ki szélkvótát (úgynevezett kapacitáslétesítési jogosultságot), ami elengedhetetlen eleme a szélerőművek engedélyezési folyamatának - emlékeztet a közlemény -, tehát azóta egyetlen beruházó sem kapott engedélyt hálózatra csatlakozó szélerőmű létesítésére.
Tavaly az egész szélenergia-szakma üdvözölte a kiírt pályázatot, érvénytelenítése azonban újabb bizonytalan időpontra halasztja az újabb szélenergia-beruházások megvalósulását. A szélenergia hasznosítása az egyik legkisebb károsanyag-kibocsátással járó energiatermelési mód, amelyre Magyarországnak is kiváló lehetőségei vannak - hívja fel a figyelmet az Energia Klub.
A MEH múlt csütörtökön jelentette be, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) rendelete alapján visszavonta a szélerőművi kapacitás létesítésére kiírt pályázatát. A pályázat követelményeit tartalmazó miniszteri rendeletet tavaly június végén adták ki, a MEH a múlt év augusztusának végén tette közzé a pályázati kiírást.
A nemzeti fejlesztési miniszter június közepén kiadott rendelete azonban több ponton módosította a szóban forgó rendeletet és a pályázati kiírást, érintve az eredeti jogszabályban megfogalmazott célt és a pályázat bírálati szempontjait, valamint az eredménytelenség megállapításának szempontjait, ezért a MEH visszavonta a pályázati kiírást. A hivatal hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a MEH továbbra is kiemelten kezeli a szélenergia belföldi hasznosításának ügyét.
MTI