3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénteken Moszkvába érkezik Boris Tadic szerb köztársasági elnök és Vojislav Kostunica miniszterelnök, hogy Vlagyimir Putyinnal tárgyaljanak a gázszállításokról. Az előzetes jelzések szerint a tervezett Déli Áramlat gázvezeték szerbiai kiterjesztéséről és egy gáztározó építéséről is lesz szó. A szerbek az oroszoknak adnák el a NIS olajvállalatot is.

Szerbiába mennek (Mfor-montázs)

Oroszországban tárgyal a szerb elnök és miniszterelnök a Gazprom terjeszkedéséről. A tárgyalások a Nabucco Európai Uniós gázvezeték konkurenciájának számító Déli Áramlat gázvezeték szerbiai bővítéséről szólnak majd elsősorban. A szerbek gáztározót is építenének az oroszokkal, sőt a NIS olajvállalatot is a Gazprom Neft-nek adnák el.

Az orosz Gazprom földgázipari vállalat garantálja, hogy évente 10 milliárd köbméter földgáz halad majd át Szerbia területén a tervezett Déli Áramlat vezetéken, mondta a szerb kormány egy meg nem nevezett illetékese korábban a Dow Jones hírügynökségnek. A Déli Áramlat vezetékrendszer teljes tervezett szállítókapacitása egyébként évi 30 milliárd köbméter. A szerb kormány kedden hagyta jóvá a megállapodást, amely szerint a vezeték szerbiai részét a Gazprom és a szerb állami gáztársaság, a Srbijagas vegyesvállalata fogja megépíteni és kezelni. A közös vállalatban 51 százalékkal részesedik a Gazprom, 49 százalékkal a Srbijagas.

Tárgyalások folynak arról is, hogy a Gazprom exportágaazata és a Srbijagas közösen építene földalatti gáztározót a vajdasági Szőlősudvarnokon (Banatski Dvor). A Gazprom évi 300 millió köbméter földgázt garantálna a tározó számára, ezt később évi 850 millió köbméterre lehetne emelni,

A tárgyalásokon a szerb állami olajválalat eladásáról is szó lesz: a Gazprom olajipari leányvállalata, a Gazprom Neft és a szerb kormány a NIS eladásáról fog tovább tárgyalni. Sajtóértesülések szerint a szerb kormány még fogadta el a NIS 51 százalékára tett orosz ajánlatot, mert egyelőre keveslik az árat. A Gazprom állítólag 600 millió eurót ígért a NIS-részesedésért - korábban 400 millió euró hírlett -, de az orosz vállalat illetékesei ezt cáfolták. A Gazpromon kívül az osztrák OMV és a magyar Mol Nyrt. is érdeklődik a NIS iránt.

Szerbia jelenleg csak Magyarországon keresztül kap földgázt. A Gazprom tavaly decemberben tett ajánlatot, egy csomagban a NIS-ajánlattal, a Déli Áramlat kiterjesztésére Szerbia felé is. A legkevesebb 10 milliárd euróba kerülő vezeték az oroszországi Novorosszijszk kikötőjétől 900 kilométeren a Fekete-tenger alatt húzódik majd a bolgár tengerpartig. Korábban arról volt szó, hogy onnan két útvonalon halad tovább csőrendszer: vagy Görögországon át és ismét a tenger alatt Dél-Olaszországig, vagy Románián, Magyarországon, Csehországon és Ausztrián át Észak-Olaszországba tartana a vezeték folytatása. Az olasz-orosz szerződés aláíráskor szerbiai leágazásról még nem volt szó.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!