3p

A világháború előtt a legsikeresebb hazai kisvállalkozások között emlegették a Zelenka László alapította ZL Rádiólaboratóriumot. Az államosítást követően a cégvezető nem tört meg, számos újabb találmánnyal jelentkezett, amelyekből jórészt sajnos semmi nem lett. Az mfor.hu Vörös vállalatok sorozatában az elnyomott vállalkozó és ötletember útját elevenítjük fel.

Gépért kohókoksz

Történetünk 1945-ben, az ostrom után indul. Még alig értek véget a harcok, amikor Zelenka László Rádiólaboratóriumában már megindult a munka. A vállalkozó hamar összetrombitálta munkatársait, rendbe hozta műhelyét, és hamarosan termelni kezdtek. Mivel a cég megbízhatósága messze földön is ismert volt, érthető, hogy berendezései iránt külföldön is élénken érdeklődtek.

Első megrendelői között volt a Lengyel Posta: telefontechnikai gépeket vettek tőlük, amelyért cserében száz vagon kohókokszot adtak. Ez abban az időben felért egy lottó ötössel, ugyanis a tönkretett bányák miatt alig volt hazánkban kitermelés. Elektroncső-vizsgáló készülékeiket Jugoszláviába és Kínába exportálták: a déli szomszéd aranyban, míg az ázsiai ország dollárban fizetett. Igaz, ez utóbbival volt egy kis gond, ugyanis az ellenértéket kis híján lefoglalta a pénzhiánnyal küzdő magyar állam.

A vállalat 1948-ban már csővoltmérőket, vivőfrekvenciás átviteltechnikai egységeket, szignálgenerátorokat és térerősség-mérőket is gyártott. Az egykori iratokból kiderül, 1949 elején egy szignálgenerátor 1930, míg egy univerzális ellenállás-, áram- és feszültségmérő 1450 forintba került. Csak összehasonlításképp: akkor egy jól fizetett szakmunkás hatszáz-ezer forintot keresett.

És jött az államosítás

1949. december 28. fekete napként vonult be a ZL Rádiólaboratórium életébe: ezen a napon államosították a céget. Az új társaságot Elektronikus Mérőkészülékek Gyára Nemzeti Vállalat Zelenka telepének keresztelték. A jól bevált berendezéseket tovább gyártották, és azokat az Elektroimpex Külkereskedelmi Vállalat Orion KTSZ. név alatt értékesítette.

Zelenka László közben megvált a teleptől, s a Budapesti Műszaki Egyetem Fizikai Intézetének munkatársa lett. Itt az oktatás mellett tovább folytatta készüléképítő tevékenységét, majd 1953-ban egyik alapítója lett a Szövetkezeti Tervező Munkaközösségnek. Itt dolgozták ki többek közt a közvetlen írású EKG-készülék alapjait, mely témát végül sajnos nem fejezhették be.

Elfeledett találmányok

De Zelenka kitalált számos egyéb berendezést is: így tolmácsberendezést, impedanciamérő-hidat, mechanikus rezgésmérőt és egy gumifáradást mérő alkatrészt is. Legnagyobb alkotása, a vakok számára készült olvasóberendezése 1955-ben született. A mechanikus képfelbontás révén működő eszköz a világtalanoknak apró tűk révén adta vissza a leírtakat. A készülék iránt az USA-tól a Szovjetunióig sokan érdeklődtek - ám a termék gyártásából mégsem lett végül semmi. Zelenkának lehetetlen határidőket szabtak, nem kapott alapanyagokat és olykor azzal is megvádolták, Nyugatra akarja átjátszani korszakalkotó találmányát. Magbuktatásáért természetesen sokat tettek féltékeny kollégái és a fafejű köztisztviselők is.

Halála előtt két esztendővel, 1958-ban hat társával együtt egy elektronikus számcserélő és rögzítő készüléket alkotott. A számítógép végül a budapesti Vidám Parkba került mint lottójáték.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!