A radiológiai diagnosztikában már alapvető képalkotó diagnosztikai eszköznek számító CT, MR és PET CT - a technikai fejlesztéseknek köszönhetően - a kardiológia területén is egyre fontosabb szerepet tölt be világszerte.
A CT kardiológiában is úttörő szerepet vállaló Pozitron Diagnosztikai Központ 2005 óta végez kardiológiai vizsgálatokat. A központban ez év áprilisától az egyedülálló lehetőségeket nyújtó Siemens Definition Dual Source CT berendezés működik.
A CT berendezések korábbi típusai nem tudták kezelni a változó szívfrekvenciát, ezért az ilyen betegek szívfrekvenciáját a vizsgálat előtt hagyományosan gyógyszerekkel kellett stabilizálni. A Dual Source CT esetében erre nincs szükség, a pácienst kíméletesebben tudják vizsgálni, kétszer olyan gyorsan és sokkal részletesebb képet kapva a szívről.
Az új készülékek segítségével nemcsak a vizsgálat ideje rövidül le, de a test különböző területeiről is nagyobb felbontású képeket kaphatunk. A legkisebb hajszálerekig is el lehet jutni, ezért remekül alkalmazható koszorúér betegségek diagnosztizálására is, így igen bizakodóak vagyunk a jövőt illetően – mondta el Tombor Bálint, a Pozitron ügyvezető igazgatója.
Kutatás-Fejlesztés a Pécsi Diagnosztikai KözpontbanA Neuro CT Pécsi Diagnosztikai Központja és a Siemens együttműködése már több, mint 15 éves múltra tekint vissza. Az együttműködést újabb csúcstechnológiai beruházás, egy Siemens Magnetom Trio, 3 Tesla mágneses térerejű MR berendezés üzembe állítása erősíti.
A funkcionális MR-rel olyan, az agyban lejátszódó jelenségeket tudnak vizsgálni, mint a gondolkodás, a képzelet, vagy a fájdalom. A technológia alkalmas a mozgó szív ciklusainak elemzésére is, ami az egész régió számára fontos előrelépést jelent.
A berendezés a kutatást, a klinikumot és a napi rutin gyógyító munkát is egyformán kiszolgálja, igazolva, hogy az új gép előnyei sokrétűek. A 3T MR pontosabb, mélyebbre ható vizsgálódást tesz lehetővé, ami által felismerhetővé válnak nehezebben diagnosztizálható esetek is, hiszen a kisebb részletek is kontrasztosan jól elkülönülve láthatók – tájékoztatott Németh Béla, a társaság ügyvezető igazgatója.
Regionális központként azt reméljük, hogy a korszerű berendezés e közegben képzéseket, publikációkat ösztönözhet, azaz hozzájárul a magyar tudományos munkához is. A mostani beruházással egyben egy regionális szintű hiányt is orvosolni tudtunk – tette hozzá a szakember.
Radiológiai fejlesztés Siemens gépekkelA Kaposvári Egyetem és a Kaposi Mór Oktató Kórház számára is fontos szempont, hogy a régióban működő intézeteket támogassa. Mindkét intézmény színvonalas diagnosztikai központtal rendelkezik, ezzel együtt nagy hangsúlyt helyeznek a folyamatos technológiai és szakmai fejlesztésre is. Idén februárban új, direkt digitális, flat-detektoros Siemens készülékkel gyarapszik a megyei Kórház diagnosztikai eszközparkja.
E gépek használata a forráshiánnyal küzdő magyar kórházakban egyelőre még kevésbé elterjedt, holott az új technika rövidíti a vizsgálati időt, javítja a kép minőségét és az információtartalmat, valamint maga végzi el a beállításokat, és a képi előhívást is. Ezáltal a betegnek nem kell megvárnia a hosszadalmas előhívási folyamatot sem, hiszen az orvos szinte azonnal látja az elkészült vizsgálati anyagot – mondta el Bogner Péter, a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centrumának professzora.
Ma már kialakult gyakorlat az intézetben, hogy a magyar radiológia nemzetközi szinten is elismert szaktekintélyei internetes radiológiai konzíliumot tartanak, így az új Siemens gép eredményei is gyorsan közös tudássá tehetőek.
Ezt kiegészítve a csúcstechnológiát jelentő berendezések jó alapot adnak a szakmai fejlődéshez és a korszerű képzéshez is, amelyet jól példáz a Siemens és a Kaposvári Egyetem Egészségügyi Centruma közötti együttműködés is.
A Siemens, vezető innovációs partnerként igyekszik elősegíteni, hogy a technológiai alapokon nyugvó, egyre magasabb szintű kutató munkával Magyarország is csatlakozhasson a fejlett országok vezető tudományos műhelyeihez.