3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A személyi jövedelemadó és az áfa módosításától várja a munkaadói és munkavállalói oldal a bértárgyalások megoldását, erre jutott a két fél az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülését megszakító, zárt ajtók mögötti tanácskozáson, amely mellett azért döntöttek, mert az álláspontok nem közeledtek egymáshoz a tárgyalás nyilvános szakaszában.

A munkaadók és a szakszervezetek egyetértettek abban, hogy olyan megoldásra van szükség, amely a munkavállalók nettó pozícióit javítja, miközben a vállalkozások bruttó bértömegét nem terheli. Ugyancsak egyetértés volt abban, hogy előremutató lenne az OÉT keretein belül megvitatni a magas kamatszint gazdaságlassító hatásait a Magyar Nemzeti Bank elnökével.

Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára szerint a felvetett adóváltozások az idő rövidsége miatt, január 1-től már biztosan nem léphetnek életbe. Ugyanakkor kifejezte a kormány nyitottságát a javaslatra. Az államtitkár megerősítette, hogy a kormány szándéka szerint az állami tulajdonú cégeknél az OÉT döntését figyelembe véve történik majd a bérajánlás.

A minimálbérre vonatkozóan egyetlen számszerű javaslat hangzott el: Csizmár Gábor a szakszervezeti oldal kérésére kormányzati ajánlatként 72900 forintot nevezett meg, mindazonáltal hangsúlyozta: a bérajánlás nem a kormány feladata.

Az államtitkár ugyanakkor felvetette, hogy béren kívüli elemeket, így például a munkafeltételek javítását, vagy a szakszervezeti jogok átalakítását is be lehetne vonni a tárgyalásba. Ezt a másik két fél is támogatta, ám a munkavállalói oldal hangsúlyozta: nem fogják munkajogi előnyökért "eladni" a béremelési követelést.

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke úgy vélte: lehetséges a keresetek növelése 2009-ben. Elmondta, hogy információik szerint a vállalatok a gazdasági szektorok jelentős részben bérnövekedést terveznek 2009-re. A munkavállalói oldal szerint a béremelés mértékéről a jelenlegi válsághelyzetet figyelembe véve kell tárgyalni, ám abból nem lehet kiindulni, hogy nem tudni, mit hoz a jövő.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára összefoglalta a munkaadói oldal álláspontját. Ennek főbb elemei továbbra is a 69 ezer forintos minimálbér, a körülbelül fél éves tárgyalási moratórium, és a szakképesítéshez kötött garantált bérminimum rendszerének megszüntetése. Hozzátette: nem kívánnak az átlagkereset változásának mértékére pozitív javaslatot tenni.

Az OÉT következő plenáris ülését egy hét múlva, november 21-én tartják.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!