Kedden meghívóban tudatta a sajtó képviselőivel a cég, hogy csütörtök délelőtt akvizíciót jelent be a vállalat vezérigazgatója, Kovács F. László, valamint a szerződő cég elnöke. A legvalószínűbb valamelyik kelet-európai alapanyaggyártó bekebelezése. A cégért a Magyar óriás 25-100 millió dollárt adhat (5,18-20,76 milliárd forint).
A magas összeg kifizetésére a cég számára nem jelenthet problémát, hiszen a vállalat folyó évre 30 milliárd forintot szánt akvizíciós programjának megvalósítására, melyből idáig nem sokat valósított meg. A cég csütörtökig teljes sajtózárlatot rendelt el, így csak a korábban bejelentett vertikális - azaz a termelési láncot elmélyítő - terjeszkedési stratégiából lehet következtetni a felvásárolandó cég milyenségére.
[ajanlo=538][igazitas=right/]Ez a terjeszkedési stratégia bármelyik térségbeli alapanyag-gyártó céget jelentheti, bár korábban a cég már nemet mondott a lengyel Zachemre és a román Oltchim megvásárlása sincs jelenleg napirenden. A Portfólió.hu lengyel sájtóértesülésekre hivatkozva a Cieh cég egyik tuloul- és benzolgyártó leányvállalatát tartja a csütörtöki bejelentés egyik fő esélyesének.
A szóban forgó Petrolchemia Blachowinát, mely 296 millió zloty-s (18,9 milliárd forint) éves forgalommal bír, a lengyel sajtó 60-140 millió zloty-ra taksálta, mely 4-9 milliárd forint kiadást jelentene a BorsodChemnek.
Sarkadi Szabó Kornél a Raiffeisen elemzője racionális lépésnek tartaná az MDI-TDI termékekhez szükséges izocianát gyártásával foglalkozó BorsodChem részéről egy olyan cég felvásárlását, mely ezen termékek alapanyagait - toluolt és benzolt - gyártja. Ezzel a lépéssel ugyanis csökkenthetné az alapanyagárakon lévő pénzügyi kitettségét.
A bejelentésre a BorsodChem-papírok tőzsdei árfolyama másfél százalékot emelkedet - bár ez Sarkadi véleménye szerint csupán az aktuális tőzsdei érzésszintet (sentiment) jelzi, amely minden nem kifejezetten kedvezőtlen hírre árfolyam-emelkedéssel válaszol - írja a Világgazdaság.