Első ízben állította össze a világranglistáiról is híres Forbes magazin azoknak a csapatát, akik eddig már egymilliárd dollárt vagy annál is többet adtak jótékony célra. A sorba csak ma élő adományozók kerülhettek be - nem lett túl hosszú, összesen tizennégyen szerepelnek rajta, közülük tizenegyen benne vannak a Forbes legutóbb 793 főt számláló milliárdoslistájában is. Jól mutatja a jótékonykodási hagyományok erejét, hogy az élcsapatból tízen élnek az USA-ban, noha a világ milliárdosai között csak 45 százalék az egyesült államokbeliek aránya.
A világ legbőkezűbb embere Bill Gates: a Microsoft társalapítója élete során már 28 milliárd dollárt fordított jótékonykodásra, zömét a feleségével közös Bill & Melinda Gates Foundationön keresztül. A Gates család ezzel mintegy négyszer annyit költött ilyen célra, mint a sorban közvetlenül utánuk következő Soros György. A negyedik helyre 6,7 milliárddal felzárkózó befektetési guru, Warren Buffett három éve jelentette be, hogy saját alapítvány létrehozása helyett inkább csatlakozik a Gates-féléhez, és oda tesz át húsz év alatt 30 milliárd dollár értékű részvényt.
A csak adakozóként milliárdosok a Forbes szerint épp azért nincsenek már azok listáján, akik magánvagyonban is átlépik ezt a határt, mert elosztogatták a pénzük tekintélyes részét; ide tartozik Dietmar Hopp, az SAP társalapítója, a befektetési alapok varázslójának tartott James Stowers és a bankszakmában vagyon szerző Herbert Sandler. Utóbbi úgy nyilatkozott a Forbesnak: meg van lepve, igazából szégyen, hogy nincsenek sokkal többen a donormilliárdosok.
Akik örökölték a vagyonukat, azok kevésbé filantróp hajlamúak, mint azok, akik maguk szerezték. A self-made-manek nagyvonalúsága mögött az áll - fogalmazott a Forbesnak egy szakértő -, hogy ők tisztában vannak azzal, milyen szerencsések és hogy a jó soruk gyakran attól függ, milyen iskolába jártak vagy milyen közösséghez tartoznak. A lista mindenesetre ezt a teóriát igazolja: a svájci milliárdos, Stephan Schmidheiny az egyetlen rajta, aki már ezüstkanállal a szájában született - ő egy olyan alapítványnak adta Grupo Nueva nevű vállalatát, amely a profitot szociális célokra fordítja Dél-Amerikában. Más szempontból lóg ki a sorból a hongkongi Li Ka-sing: ő az egyetlen ázsiai, aki a Forbes számításai szerint egymilliárd dollárnál többet adományozott másoknak élete során, írja a Napi.