Egyre többen tanulnak posztgraduális képzésen, és szereznek meglevő diplomájuk mellé egy újabbat. A papírok száma azonban ambivalens érzéseket is kiválthat a munkaerőpiacon.
A két, felsőfokú végzettséget igazoló bizonyítvány [ajanlo=47][igazitas=left/] jelentheti azt, tulajdonosának aspirációi a több diploma megszerzéséhez kapcsolódnak, ezért szakmai tapasztalatokkal hadilábon áll. Demonstrálhatja ugyanakkor azt is, hogy a több végzettséggel rendelkezők az átlagosnál sokkal jobb képességűek - írja a Világgazdaság.
Az üzleti szféra képviselői gyakran hangoztatják, még a másoddiplomás képzés sem mindig igazodik a munkaerőpiac igényeihez, az oktatási intézmények részéről viszont éppen azt emelik ki, hogy konkrét, azonnal használható tudást szerezhetnek az emberek. A cégek hozzáállása a második diplomához jellemzően tartózkodó - mondják a szakemberek, költségeihez csak abban az esetben járulnak hozzá, ha az elsajátítható tudás szoros kapcsolatban van az adott munkakör által igényelt képességekkel.
A negyvenes korosztály, amelyet a munkahelyen "ért" a rendszerváltás, sokkal jobban hajlik rá, hogy a munkaerőpiac igényeihez igazodva átképezze magát - magyarázza a Világgazdaságnak Czakó Erzsébet, a Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetem dékánhelyettese. A tíz-húsz évvel fiatalabbak indíttatása viszont kimerül a minél több diploma, minél több nyelvvizsga megszerzésében - teszi hozzá Pánczél Ágnes, a környezettechnikával foglalkozó Purator Hungária Kft. HR-menedzsere.
A szakemberek ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a fiatalok számára a diplomák gyűjtése nem jelent nagyobb az esélyt az elhelyezkedésre. A cégek sokkal inkább a gyakorlat meglétéhez kötik az álláspályázók felvételét. Megfigyelhető trend a szakemberek szerint az is, hogy az üzleti szféra azt igényli, leendő alkalmazottja járjon körbe egy területet, mélyedjen el leendő munkája legfontosabb kérdéseiben. Erre kitűnően alkalmas például az egyetemeken szervezett tudományos diákköri munka, és nem feltétlenül kell hónapig gyakornokoskodni egy cégnél - számol be a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok
Tanulás egész életen át
Mindannyian magunk irányítjuk a karrierünket
Veszélyes a diplomagyárak terjedése
Álláskereséskor nem a diplomák száma a mérvadó
Egyre többen tanulnak posztgraduális képzésen, és szereznek meglevő diplomájuk mellé egy újabbat. A papírok száma azonban ambivalens érzéseket is kiválthat a munkaerő-piacon.