A Koszovói Független Szakszervezetek Szövetségének (BSPK) felszólítására a dolgozók nagy része beszüntette a munkát. A belgrádi média értesülése szerint az egészségügyi és oktatási szférában több tízezren szüntették be a munkát, noha Bajram Kosumi koszovói kormányfő arra kérte őket, hogy tartózkodjanak a sztrájktól.
A legnagyobb koszovói szakszervezet nemcsak az egészségügyiek és a tanárok bérének növeléséért kardoskodik, hanem a közszféra összes dolgozójának fizetésemeléséért. Figyelmeztetés gyanánt azonban egyelőre beérte azzal, hogy csak az említett két költségvetési ágazat dolgozóit szólította sztrájkba.
[ajanlo=538][igazitas=right/]A munkavállalók határozottságát látván, a kormány hétfőn a szakszervezettel való tárgyalások folytatása mellet döntött, továbbá javasolta, hogy a helyzet rendezése végett jöjjön létre munkacsoport a tartomány "főszponzorainak", a Világbanknak, a Nemzetközi Valutaalapnak és az egyesült államokbeli segélyszervezet, az USAID képviselőinek részvételével. Az így összeállt szakértői csoport elemezné, hogy milyen lehetőségei vannak a költségvetésnek, és milyen következményekkel járna, ha a kabinet egyszerre tenne eleget az összes fizetésemelési kérelemnek.
Az ENSZ irányítása alatt álló dél-szerbiai tartomány köztudottan Európa
legszegényebb térségei közé tartozik, ennek megfelelően a közszféra dolgozóinak fizetése is igen alacsony. Eddig azonban inkább a munkanélküliség miatt fájt a kormány feje. Az ENSZ hivatalos adatai szerint a tavalyi év végén a tartomány lakóinak 42 százaléka állástalan volt. A valós munkanélküliség aránya ennél jóval magasabb, mivel a világszervezet csak a regisztrált munkanélkülieket tartja számon.