A közlemény szerint az alumíniumipari társaságokat érintő ellenőrzése során a hivatal elsődlegesen az egyes társaságok privatizációs szerződésében vállalt környezetvédelmi kötelezettségek teljesítését vizsgálta, az ellenőrzés még nem zárult le. A Kehi feljelentései a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t, a MOTIM Zrt.-t (Gyurcsány Ferenc érdekeltsége), a Dunántúli Regionális Vízmű (DRV) Zrt.-t, a Forrás Nyrt.-t (Leisztinger Tamás érdekeltsége), valamint a közép-dunántúli és az észak-dunántúli környezetvédelmi hatóságokat érintik.
A bűncselekményekkel érintett kár mintegy 1,8 milliárd forintra tehető, amelyből 1,1 milliárd forint összegű kár már bekövetkezett. A Kehi a vizsgálatok során 1,7 milliárd forint összegű, még érvényesíthető állami követelést állapított meg.
A Mal Zrt. privatizációs szerződésével kapcsolatban megállapították, hogy a cég 1997-2010 közötti évekre vonatkozóan mindössze 1,2 milliárd forint értékű környezetvédelmi beruházást tudott számlával igazolni, miközben összesen 4,4 milliárd forint értékű ráfordításról nyilatkozott a privatizációs szerződés alapján az ÁPV Rt.-nek, illetve később a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek évente benyújtott beszámolóiban. A Mal Zrt. ezen túlmenően több környezetvédelmi feladatot nem, vagy csak a hatóság által előírt határidőn túl teljesített, a hatósági határozatban foglalt kötelezettsége ellenére nem számolta fel a talajvíz szennyeződését okozó, az inotai telephelyen található veszélyes hulladéklerakót. A környezetvédelmi mulasztások miatt és egyéb jogcímek alapján a Mal Zrt.-t a Kehi számításai szerint mintegy 1 milliárd forint fizetési kötelezettség terheli.
A közlemény szerint a vizsgálat érintette a Mal Zrt.-be beolvadt Inotai Alumínium Kft-t, a korábban a cég tulajdonában álló KÖBAL Kőbányai Könnyűfémmű Kft-t, valamint a Mal Zrt.-vel gazdasági kapcsolatban álló MOTIM Zrt. privatizációs szerződésében vállalt kötelezettségek teljesítését is.
A hivatal sikkasztás miatt tett feljelentést a Forrás Nyrt. ellen, mert a társaság nem számolt el 66 millió Ft, az államot terhelő környezetvédelmi kárelhárítási feladatok finanszírozása céljából átvett közpénzzel.
A Kehi a DRV Zrt. és a Mal Zrt. között létrejött szerződések tekintetében tárt fel fiktív karbantartási szerződéseket, amelyek alapján a DRV Zrt. az önköltsége alatt értékesített évi mintegy 300 ezer köbméter ivóvizet a Mal Zrt. részére. Ebben az ügyben hűtlen kezelés miatt tettek feljelentést - írták.
MTI