Ha mindenhez hozzátesszük, hogy a kiírások keretösszege a 80 milliárd forintot is meghaladja, és bizonyos tényezők szerencsés együttállása esetén a fejlesztési projektünk akár 70 százalékára vissza nem térítendő támogatást lehet érni, akkor valószínűleg sok kisebb cég tulajdonosának, illetve vezetőjének csillan fel a szeme.
Pedig ezzel gyakorlatilag szinte minden jót elmondtunk a "GINOP 1.2.1-15 - Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése", valamint a "GINOP 1.2.2-15 - Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása" nevekre keresztelt kiírásokról.
Nagy valószínűség szerint ezek a kiírások lesznek az utolsók, ahol tisztán vissza nem térítendő támogatásokat ítélnek oda. A későbbiek folyamán valószínűleg már csak kombinált pályázatok fognak megjelenni, vagyis kötelező elem lesz a visszatérítendő források igénybevétele (kedvezményes hitel).Ezekre a pályázatokra eredményesen pályázni ugyanis csak akkor van esélyünk, ha valamilyen feldolgozóipari tevékenységünket szeretnénk bővíteni, vagy szabad vállalkozási zónában folytatjuk tevékenységünket. Vagyis ha a kereskedelmi, szolgáltatóipari cégünk nem a hátrányos helyzetű régiókban működik, akkor felesleges a pályázati kiírásokkal "bíbelődnünk". De még ha ott is működünk, akkor is csak olyan eszközöket szerezhetünk be, amelyeket a kiíró előre meghatározott. Mondani sem kell, hogy ezek az eszközök elsősorban termelő tevékenységek folytatására alkalmasak.
Ugyanakkor, ha feldolgozóipari cégünk kapacitását szeretnénk fejleszteni – és persze nem Pest megyében, vagy Budapesten -, akkor érdemes átolvasni mind a két pályázati kiírás rövid összefoglalóját, hiszen az
egyikkel akár 500, a
másikkal pedig akár 50 millió vissza nem térítendő támogatást is el lehet nyerni.
mfor.hu