A hozzá nem értés és a piaci kultúra hiánya aggasztó
Miért nem megy?
A Coface szerint a magyar cégek 98 százaléka érintett valamilyen szinten a fizetésképtelenségi eljárásokban. Annak, hogy a nem fizetés egyre nagyobb méreteket ölt, több oka is van. Az egyik a tőkehiány: az egyre szűkülő belső piacra nem érkezik tőke, az exportból pedig szinte csak pár tucat multinacionális cég részesedik, vagyis az export a magyar vállalkozások számára nem mérvadó.
Ebből következik az is, hogy a hazai vállalkozások kevesebb mint húsz százaléka hitelképes, a bankok nem hajlandóak kockázatot vállalni. Persze ez azért nem is nagy csoda, hiszen a hazai válllalkozási kultúra még mindig ott van, ahol 1990-ben volt.
Csak az árbevétel számít
Az egyetlen cél az árbevétel maximalizálása bármi áron. Ez az egyetlen stratégia, ennek köszönhetően maximális az árverseny. A piacon huszadrangú szempont a minőség vagy a hosszú távú megbízhatóság, az kap megrendelést, aki a legolcsóbb. Ahelyett, hogy egy vállalkozás elhagyná a megbízhatatlan, nem fizető ügyfelét, s jóllehet kisebb árbevétellel, de nagyobb profitot érne el, inkább minimálisra csökkenti a profitját, hogy minden ügyfelet megtartson.
A rossz stratégia annak is köszönhető, hogy nagyon sok cégvezető csak félig képzett, és ezek a vezetők egy csődbe vitt vállalkozás után újabbakat alapítanak, majd ezeket is csődbe viszik - sorolta aggályait Mikael C. Szabo.
Szomszéd tehén vs. kiszorítás
Emellett egyre inkább a dögöljön meg a szomszéd tehene elvet követik a vállalkozások. Ahelyett, hogy a notórius nem fizetőkre felhívnák egymás figyelmét a társaságok, inkább hagyják, hogy más is pórul járjon. Hegyeshalomtól nyugatra a vállalkozások egyszerűen kiszorítják az ilyen sumákokat - szögezte le az ügyvezető.
A kockázatkezelési kultúra szinte teljesen hiányzik - annak ellenére, hogy szinte mindenki érintett a fizetési problémákban. A hitelbiztosításhoz mindössze ötszáz cég folyamodott, közülük ráadásul négyszáz külfödi tulajdonú. A behajtási szolgáltatást a cégek alig egy százaléka veszi igénybe, ez az arány az EU 15-öknék nyolc, az Egyesült Királyságban 15 százalékos, pedig ott azért fegyelmezettebbek a vállakozások.
F. Szabó Emese