5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország továbbra sem áll jól a női vezetők terén az Európai Unióban a legalacsonyabbak között van hazánkban a részarányuk. A háttérben számos ok húzódik meg, pedig a női munkaerő alkalmazása ma már stratégiai kérdés, amely mérhető előnyökkel is jár.

Több kutatás is elemezte az elmúlt hetekben a nők munkaerőpiaci, és ezen belül is a vezetésben eltöltött helyzetét. Ezek mindegyikének megállapításai között az előnyök jóval hangsúlyosabbak a hátrányoknál. A Roland Berger nemzetközi tanácsadó cég például arra hívta fel a figyelmet november végén, hogy mennyiségi szempontokat tekintve Európa nem tud versenyezni Indiával vagy Kínával, ezért fontos, hogy a minőségi, munkaerő-képzési kérdésekre koncentrálva meg tudja tartani a szakképzett munkaerőt. A nők körében pedig egyre több a magasan képzett komoly tapasztalattal bíró szakember.

Igaz, a női munkavállalók kapcsán hangsúlyosabban számos kérdés is felmerül, így például a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtése. Problémát jelent az is, hogy időnként sérül a nők szakmai előmenetelének támogatása.

Ez utóbbi kiküszöbölését is szolgálná az Európai Unió által bevezetni szándékozott női vezetői kvóta. Ennek kapcsán előzetesen Viviane Reding uniós biztos hivatala november végére ígérte azt az új tervezetet, mely a kötelező női kvóta bevezettetését kívánja elérni a vállalatoknál. Magyarország nyolc másik tagországgal együtt levélben tiltakozott a kötelező kvóta bevezetése miatt arra hivatkozva, hogy az esélyegyenlőség szabályozása a vállalati szférában nem Brüsszel dolga. (mfor.hu szerk: A kérdésről hazai szakemberek is kifejtik véleményüket a VII. Mfor Menedzsment Konferencián, mely a Nők a vezetésben – A sikeres nők titkai címet viseli.)

Magyarországon – a Roland Berger által hivatkozott adatok szerint - a nők általános munkaerő-piaci részvétele is alacsonyabb a közösségi átlagnál, hiszen a nálunk mért 50,6 százalék elmarad az európai uniós, 58,5 százalékos átlagtól. Még rosszabb a helyzet, ha a topmenedzsereket vizsgáljuk, hiszen az EU statisztikák szerint Magyarországon 5,3 százalék a női felső vezetők aránya, szemben az unió 13,7 százalékos hányadával. Finnországban ennek csaknem a duplája, 27 százalék a női vezetők aránya, Szlovákiában pedig 13,5 százalék. Norvégiában 2008-tól a tőzsdei vállalatok igazgatótanácsaiban legalább 40 százalékos női jelenlétet írtak elő.

Más kérdés, hogy a világ fejlett részein még mindig nem a norvég modell az általános, és továbbra is a férfiak dominálják az üzleti világot. Jelenleg a nemzetközi társaságok felsővezetésének 7 százaléka és a menedzserek alig több mint 30 százaléka nő. Pedig azon vállalatok, amelyek vezetésében több nő található, mind az értékesítést, mind a pénzügyi adatokat tekintve látványosan jobb eredményeket érnek el, mint a nagy férfi többséggel vezetett cégek. A Catalyst kutató és tanácsadó cég munkatársai arra az eredményre jutottak, hogy a befektetett tőkére vetítve 26 százalékkal jobb mutatókat produkálnak azok a cégek, amelyek felsővezetésében legalább három nő található.

Európában folyamatosan nő a magasan kvalifikált munkakörökben a munkaerőhiány, és jelenleg a nők rendelkeznek az egyetemi végzettségek 59 százalékával, mégis a diplomát igénylő pozícióknak csak alig 50 százalékát birtokolják. A nők szerepének erősödése így gazdasági szempontból is indokolt lesz.

"Noha a vezető cégek 85 százaléka zászlajára tűzi a nemek esélyegyenlőségének az ügyét, mégis csak 20 százalékuknak van célzott "női toborzási stratégiája". Amit felsővezetők kiválasztására szakosodott tanácsadó cégként tehetünk az az, hogy minden lehetséges pozícióra legalább egy női jelöltet is bemutatunk" - jelentette ki a napokban egy sajtóbeszélgetésen Nagy Norbert, a Stanton Chase magyarországi irodájának ügyvezető partnere. A gyakorlatban a vállalatok többségének toborzási-, interjú- és szervezetfejlesztési stratégiáiban még mindig előnyt élveznek a férfiak. Pedig a vezetőkkel szemben támasztott elvárások jelentős részében (intellektuális motiváció, inspiráció, participatív döntéshozatal, a vállalati elvárások és ösztönzők emberközpontú működtetése), a nők erősebb alapokkal rendelkeznek, mint sok férfitársuk.

A VII. Mfor Menedzsment Konferencia abban is iránymutatást kíván nyújtani, hogy a nők miként tudják hatékonyan építeni karrierjüket, hogyan törhetik át a sokszor hivatkozott üvegplafont. Szakértőink bemutatják a munkahelyi férfi és női szerepek kapcsán hogyan küzdhetőek le a sztereotípiák. Nemzetközi porondon is bizonyított előadó fogja megosztani tapasztalatai arról, miért jó, vagy kevésbé jó multinacionális közegben nőként karriert építeni, ahogy arról is beszélnek a konferencia előadói, hogyan érvényesíthetik hatékonyan az érdekeiket a nők, milyen kommunikációs eszközöket tudnak bevetni annak érdekében, hogy döntéseiket, véleményüket férfi kollégáik is elfogadják. A konferencia kerekasztal beszélgetéssel zárul, mely egyebek mellett azt boncolja, kinek akarnak megfelelni a női vezetők, és mit gondolnak magukról és a körülöttük lévő férfiakról a sikeres pályát befutott hölgyek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!