3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Április után ismét egy olyan gazdasági adatsort közölt az EU statisztikai hivatala, amelynek élén hazánk áll.

Miután áprilisban a havi összevetésű kiskereskedelmi adat révén idén egyszer már álltunk Európa élén egy gazdasági listán (Élre tört a magyar gazdaság? A környéken mindenkit levertünk), májusra is jutott egy olyan adat, amiben az adott hónapban mi voltunk az öreg kontinens legjobbja. Ez pedig a 2008-as válság, sőt, inkább a 2006-os Gyurcsány–féle megszorító csomag óta egyre mélyebb gödörbe kerülő építőipar.

Az Eurostat szerdán közölt adatai szerint ugyanis 2012 májusához képest a magyar építőipar növekedett a legnagyobb mértékben, 11,1 százalékkal. Utánunk az építőiparát a korábbi években szintén lenullázó Spanyolország található 8,2, majd Svédország 7,9 százalékos megugrással. Mindeközben az EU-ban és az eurózónában 5,1-5,1 százalékos visszaesést közölt a statisztikai hivatal.

Összes régiós versenytársunk durván visszaesett

Velünk szemben a régiós versenytársaink mindegyikében nagyon jelentős mértékben visszaesett egy év alatt az építőipar. A lengyeleknél 28,6, a cseheknél 15,5, a szlovákoknál 12,1, míg a románoknál 8,9 százalékkal.



Mielőtt pezsgőt bontanánk - a statisztikának sokat köszönhetünk

A kétségtelenül örömteli építőipari adat értékelése során azonban több tényezőt is figyelembe kell vennünk. Rögtön például azt, hogy idén áprilishoz képest egyáltalán nem nőtt a magyar építőipar, sőt 0,9 százalékkal visszaesett. Ez pedig azt jelenti, hogy a kiugró éves adat elsősorban a nagyon gyenge tavalyi bázisnak köszönhető. Ahhoz képest mutat a statisztika most 11,1 százalékos növekedést.

Ahogy fentebb jeleztük a magyar építőipar olyan mélyre süllyedt az elmúlt 7 évben, ahonnan egy kisebb nominális növekedés is nagyon impozáns adatot képes eredményezni. Nem mindegy ugyanis, hogy egy 1 egységnyi növekedést egy összesen 10, vagy 100 egységnyi piacon érjük el. Ugyanaz az egy 1 egység előbbi esetben 10, utóbbinál viszont mindössze 1 százalékos növekedést jelent.

Ráadásul a májusban még 27 tagú EU-ból 13-ra nem közölt adatokat az Eurostat, így egy 14 fős listát vezetünk. A 13, statisztikát nem közlő ország közül azonban - ismerve az Európát sújtó recessziót, illetve a korábbi időszak adatait - talán csak Lettország, vagy Írország tudná hazánkat "letaszítani a trónról".

Az összetétel is kiábrándító

Bár az Eurostat most közölt statisztikája ilyen adatokat nem közöl, de a KSH hétfői publikációjából tudjuk, hogy a magyar építőipar jelenkori, illetve jövőbeli kilátásai igencsak felemásak. Bár az építőipar mind a három ágazatáról pozitív volumenindexet közölt a magyar statisztikai hivatal, a mostani felfutást elsősorban az EU-forrásokból finanszírozott vasút- és útépítések dinamizálják.

Ami a közeljövőben valószínűleg nem is igazán fog változni, hacsak a megkötött szerződésállományban nem történik gyorsan látványos változás. Az épületekre közölt szerződések összege ugyanis érdemben még mindig a mélypontja közelében van, és a 2010-es átlag 50 százalékát sem éri el. Ez pedig azért jelent gondot, mert ezekre az épületekre kötött megbízásokat elsősorban a hazai kis- és közepes építőipari cégek teljesítik. Az ő fellendülésük nélkül pedig – hiába látunk végre több helyen is építkezési darukat Budapesten - nem igazán lehet az építőiparban fordulatról beszélni.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!