Kifejtette: három tényező határozza meg, hogy az erőmű-beruházás megtérülő lesz-e. Kérdés, hogy az erőmű milyen önköltségi áron termeli a villamos energiát, azt milyen áron lehet eladni a piacon, illetve mennyi energiát képes termelni az erőmű évente és az élettartama alatt.
Az Energiaklub néhány nappal ezelőtt tett közzé egy gazdasági modellszámítást, amely alapján az erőművet üzemeltető cég akkor lesz működőképes, ha jelentősen emelkedik az ár, amelyet az áramért kap, vagy ha tartósan állami támogatásban részesül.
A kormánybiztos szerint azonban az Energiaklub által publikált tanulmány alulbecsüli a piaci árat és az előállítható villamosenergia-mennyiséget, illetve felülbecsüli a termelési költségeket.
A magyar állam számításai szerint az erőmű 17 forintért tud majd előállítani egy kilowattóra villamos energiát, a lakosság kilowattóránként 40 forintért kapja az energiát, és a várakozások szerint a piaci ár jelentősen nőni fog a következő időszakban.
Aszódi Attila kiemelte, hogy nem az Európai Bizottság kezdett vizsgálatot, hanem a magyar kormány indított notifikációs eljárást, amelyben egy állami támogatás nélküli esetet jelent be, és kéri a bizottságot, hogy ítélje meg, valóban nincs állami támogatás a benyújtott konstrukcióban.
Az elmúlt évben számos egyeztetés volt a magyar fél és az Európai Bizottság igazgatóságai között, a magyar kormány az esetleges tiltott állami támogatás feltérképezésére vizsgálatot kezdeményezett, azonban hosszú ideig nem volt érdemi előrelépés a folyamatban, ezért a magyar kormány május végén notifikációs eljárást indított - emlékeztetett Aszódi Attila.
MTI