Távolsági munkaszervezéssel sokat lehet nyerni, de ha valaki átgondolatlanul vagy szakszerűtlenül kezd a változtatásba, könnyen veszíthet is. A távmunka pedig számos foglalkoztatási problémára megoldást jelenthet.
Nem akadálya a létszám bővítésének, ha egy cég kinőtte telephelyét, és a költségcsökkentés okán sem szükségszerű az elbocsátás, vagy a kiszervezés sem: a cégnek és az érintett embereknek egyaránt érdeke a távmunka alkalmazása - mutattak rá a Távmunka Szakmai Műhely első rendezvényén, amelyet a héten tartottak.
[ajanlo=210][igazitas=left/]A tapasztalatcsere lehetőségével a rendezvényen számos vállalati vezető, HR-szakember és érdekképviselő élt. A műhelyvitát szervező Magyar Távmunka Szövetség (MTSZ) honlapjáról elérhetőek lesznek az előadások anyagai és további hasznos információk is többek között arról, hogy eddig hol vált be a távmunka, mi motiválhatja a munkahelyi vezetőket és az érintett munkatársakat, valamint melyek az igénybe vehető kedvezmények.
A szakértők szerint a hazai gazdaság szereplői meglehetősen későn ismerték fel a távmunka előnyeit, de egy éven belül áttörés várható ezen a területen. Feltételezhető, hogy nem lesz elég a távmunkára szánt állami támogatás, és célszerű lenne felkészülni a külföldön bevált további ösztönzők alkalmazására is. A távmunkahelyek főbb előnyei, hogy csökkentik a foglalkoztatás költségeit, valamint javítják a foglalkoztatási arányt a mozgáskorlátozottak vagy a kismamák körében. Ez a foglalkoztatási forma megoldást jelenthet részben a kényszervállalkozások jogviszonyának rendezésére is. Szakértői becslések szerint ma az összes munkahely 3-4 százaléka távmunkahely.
A Menedzsment Fórum korábban már beszámolt róla, hogy tavaly augusztusban tartotta alakuló közgyűlését a Magyar Távmunka Szövetség. A szervezet koordinátori szerepet kíván betölteni a gazdasági szereplők, a gazdaságpolitika irányítói, illetve a témában érintett civil és szakmai szervezetek között, és be kíván kapcsolódni a távmunkát érintő törvényi szabályozás munkálataiba is. A tagok szakmai érdekképviselete mellett szeretne rész vállalni a nemzeti távmunka stratégia kidolgozásában és végrehajtásában. Nemzetközi kapcsolatain keresztül szeretné elősegíteni a magyar távmunkavállalók bekapcsolódását a nemzetközi gazdasági életbe.
Az idén összesen 800 millió forint áll rendelkezésre a foglalkoztatási alapban kifejezetten a távmunka támogatásra. Tavaly közvetlenül 1.370, az áthúzódó hatásokat is figyelembe véve 2.000 távmunkahely létesült összesen 1 milliárd forintos állami támogatás segítségével. Az idén a Távmunka Tanács becslése szerint legalább ugyanennyi új távmunkahely jöhet létre állami támogatással, annak hatékonyabb felhasználása révén. 2008-ig pedig akár százezer új típusú távmunkahely jöhet létre a vállalatok saját kezdeményezésére, illetve állami támogatásokból.
MTI/Menedzsment Fórum
Áttörés várható a távfoglalkoztatásban
Távolsági munkaszervezéssel sokat lehet nyerni, de ha valaki átgondolatlanul vagy szakszerűtlenül kezd a változtatásba, veszíteni is lehet. A távmunka pedig számos foglalkoztatási problémára megoldást jelenthet.