A közelmúltban közzétett Deloitte felmérés szerint a nyugat-európai társaságok 81 százaléka úgy véli, az EU-hoz való csatlakozás vonzóbb célponttá teszi az új tagállamokat a külföldi befektetők számára.
Magyarországi eredmények
Magyarországon, az országban működő 200 legnagyobb cég felsővezetői vettek részt a felmérésben. A cégek 69 százaléka véli úgy, hogy teljes mértékben felkészült az EU csatlakozásból adódó összes változásra, kihívásra és problémára, 11 százalék bizonytalan és mindössze 20 százaléknak vannak kételyei a felkészülést illetően. Nemkülönben optimisták a magyarországi cégek az uniós csatlakozás várható hatásait tekintve. 82 százalékuk számít kifejezetten pozitív változásokra és csak 4 százalék gondolja úgy, hogy az uniós csatlakozás negatív hatással lesz cége működésére. Még optimistábbak a magyarországi cégvezetők, amikor a csatlakozás Magyarországra gyakorolt hatásáról nyilatkoznak, hiszen 84 százalék vár összességében pozitív hatást és csak 10 százalék számít arra, hogy a csatlakozás negatív hatással lesz Magyarországra.
Az itthoni cégek vezetőinek 75 százaléka arra számít, hogy növekszik a Magyarországra irányuló külföldi befektetési kedv, 14 százalék bizonytalan e tekintetben és 11 százalék számít a befektetési kedv csökkenésére.
Regionális adatok
A nyugat-európai cégek nyolcvanegy százaléka (81 százalék) igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy az EU tagság vonzóbbá teszi-e a közép-európai országokat a saját országukbeli befektetők számára, míg 17 százalék úgy vélekedett, hogy az EU csatlakozás nem lesz hatással a működőtőke-beáramlására. A csatlakozó országokban a cégek 77 százaléka véli úgy, hogy az EU csatlakozás vonzóbbá teszi országukat a külföldi befektetők számára; a lengyel cégek különösen optimisták ezen a téren: 89 százalék szerint Lengyelországnak növekedni fog a külföldi tőkevonzó képessége.
Másrészről, a vizsgált nyugat-európai cégek csaknem egyharmada úgy nyilatkozott, hogy országuk vállalkozásai eddig még nem használták ki a kibővült Európa által kínált új piacokat és egyéb lehetőségeket, és mindössze 62 százalék vélekedett úgy, hogy az EU bővítés kedvező lesz országa egészére nézve.
Az EU csatlakozás fellendíti a külföldi befektetéseket
A közelmúltban közzétett Deloitte felmérés szerint a nyugat-európai társaságok 81 százaléka úgy véli, az EU-hoz való csatlakozás vonzóbb célponttá teszi az új tagállamokat a külföldi befektetők számára.