2p

A közelmúltban közzétett Deloitte felmérés szerint a nyugat-európai társaságok 81 százaléka úgy véli, az EU-hoz való csatlakozás vonzóbb célponttá teszi az új tagállamokat a külföldi befektetők számára.

A közelmúltban közzétett Deloitte felmérés szerint a nyugat-európai társaságok 81 százaléka úgy véli, az EU-hoz való csatlakozás vonzóbb célponttá teszi az új tagállamokat a külföldi befektetők számára.

Magyarországi eredmények

Magyarországon, az országban működő 200 legnagyobb cég felsővezetői vettek részt a felmérésben. A cégek 69 százaléka véli úgy, hogy teljes mértékben felkészült az EU csatlakozásból adódó összes változásra, kihívásra és problémára, 11 százalék bizonytalan és mindössze 20 százaléknak vannak kételyei a felkészülést illetően. Nemkülönben optimisták a magyarországi cégek az uniós csatlakozás várható hatásait tekintve. 82 százalékuk számít kifejezetten pozitív változásokra és csak 4 százalék gondolja úgy, hogy az uniós csatlakozás negatív hatással lesz cége működésére. Még optimistábbak a magyarországi cégvezetők, amikor a csatlakozás Magyarországra gyakorolt hatásáról nyilatkoznak, hiszen 84 százalék vár összességében pozitív hatást és csak 10 százalék számít arra, hogy a csatlakozás negatív hatással lesz Magyarországra.

Az itthoni cégek vezetőinek 75 százaléka arra számít, hogy növekszik a Magyarországra irányuló külföldi befektetési kedv, 14 százalék bizonytalan e tekintetben és 11 százalék számít a befektetési kedv csökkenésére.

Regionális adatok

A nyugat-európai cégek nyolcvanegy százaléka (81 százalék) igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy az EU tagság vonzóbbá teszi-e a közép-európai országokat a saját országukbeli befektetők számára, míg 17 százalék úgy vélekedett, hogy az EU csatlakozás nem lesz hatással a működőtőke-beáramlására. A csatlakozó országokban a cégek 77 százaléka véli úgy, hogy az EU csatlakozás vonzóbbá teszi országukat a külföldi befektetők számára; a lengyel cégek különösen optimisták ezen a téren: 89 százalék szerint Lengyelországnak növekedni fog a külföldi tőkevonzó képessége.

Másrészről, a vizsgált nyugat-európai cégek csaknem egyharmada úgy nyilatkozott, hogy országuk vállalkozásai eddig még nem használták ki a kibővült Európa által kínált új piacokat és egyéb lehetőségeket, és mindössze 62 százalék vélekedett úgy, hogy az EU bővítés kedvező lesz országa egészére nézve.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!