Az IMF jelentése szerint tavaly a külső piacok gyengélkedése következtében a gazdasági növekedésnek részben a lakossági fogyasztás bővülése adott támaszt, mindeközben a munkanélküliség csökkent.
A GDP növekedési üteme a 2001-es 3,8 százalékról az idén 3,5 százalékra lassul. Ellenben csökken az infláció, a pénzromlási ütem az év átlagában 5,4 százalék lehet, az év végére pedig 5,2 százalékra lassulhat. A munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 5,5 százalékra mérséklődhet 2002-ben. A megtakarítások GDP-hez viszonyított aránya fél százalékponttal 24 százalékra csökkenhet, míg a beruházások súlya 26,6 százalékról 26,8 százalékra emelkedhet.
Az államháztartás GDP-arányos deficitje a tavalyi 4,9 százalékról 5,7 százalékra növekedhet, az állami beavatkozás élénkítő hatása pedig 2 százalékról 0,9 százalékra módosulhat. Az IMF mindezek mellett arra számít, hogy a külkereskedelmi mérleg GDP-arányos hiánya a tavalyi 3,9 százalékhoz képest 0,4 százalékponttal nő, a folyó fizetési mérleg deficitje pedig 2,1 százalékról 2,9 százalékra emelkedik.
Bezárja Budapesten fenntartott közép-európai térségi irodáját a Nemzetközi Valutaalap. A magyarázat szerint a képviselethez tartozó országok hamarosan az EU tagjává válnak és az IMF csak olyan országokban tart fenn irodákat, ahol pénzügyi műveleteket végez, Közép-Európában viszont már nem végez ilyeneket.
A képviselet július végén fejezi be munkáját, a bezárás oka az, hogy ezek az országok már nagyon közel jutottak az EU-tagsághoz, s az IMF nem tart fenn képviseletet uniós tagországokban. A budapesti iroda megszüntetése után fennmarad még a varsói és a pozsonyi képviselet.
Az IMF lassuló növekedést és kisebb inflációt jósol és búcsúzik
Az idén lassuló növekedést és kisebb inflációt vár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Magyarországról szóló jelentése az elmúlt évről szólva kiemeli, hogy bár lassult a gazdasági növekedés üteme, a magyar gazdaság ellenállt a külső gyengülésnek.