Az INAS és az INA veteránegyesületei támogatják a horvát kormány és a Mol közötti tárgyalások megkezdését, és üdvözlik, hogy a zágrábi kormány végre "felfogta, hogy az INA-ban riasztó a helyzet" - jelentette honlapján a HRT a szakszervezet közleményére hivatkozva.
A szakszervezet "szociális párbeszédet" sürget a dolgozók jogairól a vállalat vezetőségével. Elfogadhatatlannak tartja továbbá, hogy a sziszeki (Sisak) olajfinomító "Magyarországról származó termékek raktárává válik", valós lehetőségeihez képest négyszer kevesebbet termel. Maja Rilovic szakszervezeti vezető új gáz- és kőolajmező-beruházásokat sürget a közleményben, mielőtt még az "ősrégi lelőhelyek utolsó kőolaj- és gázcseppje is kimerülne".
A szakszervezet ismét felhívja a figyelmet a benzinkutak kiszervezését célzó vállalati projektre, amely szerinte teret nyit a bérek és a dolgozói jogok "drasztikus csökkentésének és további elbocsátásoknak", valamint hosszú távon "a kiskereskedelem lepusztulásához" vezet - derül ki a HRT jelentéséből.
Az INAS már több alkalommal tiltakozott a Mol érdekeit szerinte előtérbe helyező vállalatirányítás ellen. Legutóbb július közepén szervezett tüntetést Zágrábban a kiskereskedelmi ágazat kiszervezése ellen tiltakozva, valamint a zágrábi kabinet és a Mol tárgyalását sürgetve.
Az INA egy hasonló tiltakozó akcióra reagálva korábban kifejtette: a vállalat kiskereskedelmi modelltervezete évtizedek óta bevett gyakorlat az olajiparban, és nagyon sikeresnek bizonyult több európai olajvállalatnál is. Hangsúlyozta: a modell hozzájárul a versenyképesség növeléséhez, mivel ezáltal hosszú távon fenntartható az üzletág. Tudatta: a pályázati kiírásra sokan jelentkeztek, ami bizonyítja, hogy a jövendő vállalkozók felismerték a lehetőséget az INA akciójában.
A zágrábi kormány csütörtökön nevezte ki annak a delegációnak a tagjait, amely az INA főrészvényesével, a Mol Nyrt.-vel tárgyal majd a részvényesi megállapodásról. A Mol az INA legnagyobb részvényese 49,08 százalékos tulajdonrésszel. A horvát állam 44,84 százalékos részvénytulajdonnal rendelkezik. A felek között a vállalatirányítási kérdésekben vallott eltérő nézetek miatt feszült a viszony az utóbbi időben.
MTI