Ellentmondásos eredmények
Az MKIK áprilisban 1 563 tagvállalatot kérdezett meg jelenlegi és várható helyzetéről. - A konjunktúra-teszt ellentmondásos képet rajzol fel - mondta az elnök. Miközben az összevont konjunktúra-index a legutóbbi felmérésben szereplő 8,9 pontról 14,3 pontra emelkedett, de a cégek jelenlegi helyzetüket kifejezetten rossznak ítélték, miközben várakozásaik határozottan javultak az előző felmérés óta.
Palócz Éva, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemzési Kht. igazgatója szerint az eredmények azt mutatják, hogy a vállalkozások kezdenek túljutni a korábbi mélyponton. Kifejtette: a cégek jelenlegi helyzetüket rossznak tartják, de mindannyian erőteljes javulást jeleznek. A felmérésből kitűnik, hogy a jövedelmezőség emelkedését várók aránya még soha nem volt ilyen magas, mint amilyet az áprilisi felmérésben jeleztek a cégek. A válaszadók a kapacitások jelenlegi alacsony kihasználtságának javulására számítanak, és némileg emelkedő megrendelésről számoltak be.
Növekvő beruházások
A vállalatok bizakodóak a beruházási terveket illetően, és a foglalkoztatás növekedését várják. Palócz Éva kiemelte, hogy az iparvállalatok helyzete és várakozásai az előző felméréshez képest valamelyest javultak. Kimagaslóan optimisták az építőipari cégek, ami az építőipar fellendülésére utal. A felmérésben résztvevő vállalatok ismét mérséklődő áremelési szándékról számoltak be. A korábbinál mérsékeltebb áremelési szándék valamennyi ágazatra jellemző, legnagyobb mértékben az iparra és a pénzügyi szolgáltatókra, legkevésbé az idegenforgalmi és az építőipari vállalatokra.
Az áprilisi tesztben a korábbinál csekélyebb regionális különbségek mutatkoztak. Legkedvezőbb a helyzet és a várakozás a közép-magyarországi cégeknél. A felmérésben szerepel, hogy az üzleti tevékenységet akadályozó tényezők között a vállalatok többsége a kereslethiányt jelölte meg. A második leggyakrabban említett akadályozó tényező a tőkehiány.
Az MKIK szerint optimisták a vállalkozók
A vállalkozások bizakodóak, várakozásaik pozitívak - hangoztatta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hétfőn, a kamara áprilisi konjunktúra felmérésének tapasztalatait összegezve.