Az eredmény - a nemzetközi tapasztalatokkal összhangban - azt mutatta, hogy a nézők a reklámblokkok alatt annál kisebb valószínűséggel váltanak más csatornára, minél nagyobb a "bevonódásuk" (involvement) a műsorba. Az ezt kifejező index így - mint azt Perjés Tamás, a Szonda Ipsos médiakutatási igazgatóhelyettese kifejtette - finomítja a hagyományos mutatókat.
Lehetőség nyílik például annak megállapítására, hogy a háztartások nagyjából mekkora részében működik nézetlenül a készülék. Az involvement jelentőségét mutatja, hogy az USA-ban több médiaügynökség - köztük a MindShare - már beépítette médiatervezési rendszerébe.
A Szonda Ipsos által az MTV felkérésére és finanszírozásával (mintegy 50 millió forintért) elkészített felmérésben 1500 háztartás 12 évnél idősebb tagjai vezettek naplót az M1, az M2, a Duna Tv, az RTL Klub, a TV2 és a Viasat összesen több mint ezer műsoráról. A válaszadók számszerűsítették az elégedettségüket, és rögzítették, hogy a műsor mekkora hányadát és milyen intenzitással követték figyelemmel.
A legnagyobb involvementátlagot a vizsgált időszakokban az M1 és az RTL Klub június 25-i, a törökországi merényletekről - és a magyar áldozatról - beszámoló híradói érték el.
Az MTV az involvementmutatókat várhatóan beépíti árképzési rendszerébe, a nagy kereskedelmi csatornák, amelyek feltehetően elégedettek a dominanciájukat egyértelműen mutató AGB Nielsen-adatokkal, úgy tűnik, egyelőre kivárnak. Az adatoknak a közszolgálati tévénél ugyanakkor, mint arról Sági Ágnes programkutató beszámolt, a programfejlesztésben is hasznát veszik - írja a Világgazdaság.