Magyarországnak a 2004 közepén várható uniós csatlakozása számos jelentős változást hoz majd a magyar vámigazgatásban is. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Vámklubjának legutóbbi ülésén az érdekelt vállalkozókat és vámügynököket Teleki József pénzügyőr százados, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága kiemelt főreferense tájékoztatta a jelenlegi, általa is bürokratikusnak tartott helyzetről, valamint a közeli időszakban várható változásokról.
Az érintettek leginkább arra voltak kíváncsiak, hogy milyen változás várható az úgynevezett általános garanciajegy módosításától, amelyet akkor használnak, amikor az árut tranzit formájában juttatják el a feladótól a címzetthez. A százados elmondta, hogy a jogalkotónak gondot jelentett, hogy milyen garanciát fogadjon el. Arról van szó, hogy abban az esetben, ha az áru a továbbítás során elveszne, akkor ki viselje a kárt. Ezért egy úgynevezett kezességvállalási okmányt bocsátanak ki.
Az Európa-szerte magyar módszerként elfogadott eljárás szerint ilyen kezességvállalási okmányt bárki kibocsáthat, aki 120-130 millió forintos fedezettel rendelkezik, és garanciája mögött egy pénzintézet garanciáját is tudhatja. (A tranzitjegy 1996-tól létezik). A jelenlegi helyzet szerint egy időben háromezer garanciajegy lehet forgalomban, ami annyit jelent, hogy ennyi garantált áru van éppen továbbítás alatt. Egy-egy garanciajegy értéke hétezer euróig terjedhet. Abban az esetben, ha a szállítmány értéke ezt meghaladja, akkor értelemszerűen annyi garanciajegyet bocsátanak ki, amely az adott értéket fedezi - közölte az Üzleti 7.
Az Uniós csatlakozás hatásai a vámigazgatásban
Magyarországnak a 2004 közepén várható uniós csatlakozása számos jelentős változást hoz majd a magyar vámigazgatásban is.