6p

Tízmilliárd forintot szán a kormány arra, hogy ne legyenek fehér foltok, azaz szélessávú internet nélkül maradó települések Magyarországon. A pályázat - amelyen telekommunikációs szolgáltatócégek indulhatnak - elviekben lehetőséget ad arra is, hogy a legnagyobb vállalkozások mellett a tőkeerősebb kis társaságok is induljanak. A helyi kábelcégeknek viszont vannak fenntartásai a kiírással kapcsolatban. Mfor.hu háttér.

Beütött a net (Mfor-montázs)

Hatvankilenc kistérség településeire érhet el a szélessáv, ha sikeres lesz a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium hálózatfejlesztési pályázata. Az érintett falvakba tisztán üzleti alapon eddig nem érte meg a cégeknek kiépíteni a korszerű távközlési infrastruktúrát – megteremtve ezzel a szélessávú internetezés lehetőségét is - ezért van szükség erre a pályázatra is a korábbiak folytatásaként - mondta az mfor.hu-nak Kis Gergely, a GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. vezetője.

A kormány tehát már korábban is próbálkozott azzal, hogy állami segítséget nyújtson a kistelepüléseknek a szélessávú internet bevezetéséhez. Egészen mostanáig viszont az volt a pályázatok filozófiája, hogy az összeget az önkormányzatok kapják, akik aztán megbíznak egy céget a hálózat kiépítésével. Ismerve azonban a hazai politikai és korrupciós viszonyokat, nem nehéz elképzelnünk, mi történhetett így a pénzzel. Az még a jobbik eset lehetett, ha hálózatépítés csupán ürügy volt a falu főutcájának díszburkolatozására.

Esélyegyenlőség 

A mostani pályázaton azonban csak az NHH-nál is regisztrált telekommunikációs vállalkozások indulhatnak. Mivel a tender feltételeit még csak két napja hozták nyilvánosságra, az általunk megkérdezett cégek jelenleg vizsgálják, hogy milyen módon tudnának indulni a pályázaton.


Van is min gondolkodniuk: a pályázat kiírásánál is bábáskodó GKIeNET vezetője elismeri, hogy ezeken a területeken lassabban fognak megtérülni beruházási költségek, mint a városokban, mivel nem biztos, hogy az előfizetők sorban állnak majd a szolgáltatók ajtaja előtt. "Ugyanakkor az egyre több infokommunikációs szolgáltatás egyre nagyobb sávszélesség igényt is generál, és minden infokommunikációs infrastruktúra fejlesztés kapcsán fontos szempont, hogy ne csak a jelenlegi igényeket szolgálja ki.

A háztartások és a cégek nem csak internetezésre használják a kiépítésre kerülő szélessávú elérést, hanem telefonálásra, TV csatornák elérésére, és egy sor kapcsolódó szolgáltatásra (e-kormányzat, biztonságtechnológia, stb.) is amire ezeken a kistelepüléseken van igény" - tette hozzá Kis Gergely.

Véleménye szerint társadalmi szempontból kiemelten fontos a "digitális esélyegyenlőség" biztosítása, ezért szükséges állami pénzekkel ösztönözni a szolgáltatókat a beruházásra. „Gondoljunk bele, milyen esélyekkel indul egy kis településen született gyermek, ahová sok esetben még újságot sem éri meg üzleti alapon gondolkodva eljuttatni. Az információhoz való hozzájutás lehetőségének megteremtése közösségi érdek – tette hozzá a cégvezető.

Kis cégek is esélyt kapnak

Az szinte borítékolható, hogy a nagy telefonos távközlési cégek - mint például a Magyar Telekom vagy az Invitelt birtokló HTCC - indulnak majd a pályázaton. Ennek több oka is lehet azon kívül, hogy esetleg reménykednek a potenciális előfizetők megjelenésében: egyrészt az ekkora cégeknek "jelen kell lenniük" az ilyen beruházásoknál, másrészt védeniük kell "területi egységüket". A telefonvonalak ugyanis ezeknek a vállalatoknak a tulajdonában vannak. A többi, alternatívnak nevezett internetszolgáltató tőlük bérli a vezetékeket, amiken saját szélessávú szolgáltatást nyújtanak. A pályázattal viszont esélyt kaptak az "alternatívok", hogy saját vonalakat építsenek.

A kisebb cégek indulása mellett szólhat az is, hogy rugalmasabbak, így a helyi előfizetők számára is előnyös csomagokat dolgozhatnak ki, azaz talán a beruházásuk is hamarabb megtérülhet. Hámon Krisztina, a GTS-Datanet PR menedzsere lapunknak elmondta: jó lehetőségnek tartják a pályázatot, és jelen pillanatban vizsgálják, elindulnak-e a tenderen.

A kábelszolgáltatóknál némileg más a helyzet: telefonvonal, és ennek megfelelően árok minden kistelepülésen van, kábeltévé hálózat viszont nem feltétlenül - ennek megfelelően némileg nagyobb beruházást igényel a hálózatépítés. Ráadásul kábelszolgáltatóból rengeteg van Magyarországon, jó részük egy-egy településen működik csupán, kis pénzből.

Lapunknak egyedül a UPC-nél mondták azt, hogy nem kívánnak indulni a pályázaton. Az érintett települések ugyanis annyira kicsik, hogy nem éri meg a cégnek megjelenni ezeken a helyeken. Ráadásul a pályázatban szereplő települések nem esnek a meglévő hálózatok közelébe, ezért nehéz lenne integrálni azokat a jelenlegi rendszerbe - tették hozzá a cégnél.

A kábelesek összefognának

A kisebb kábeles cégek is nagyobb eséllyel indulhatnának a pályázaton, ha nem egy kistérség összes településének ellátását kellene vállalniuk, hanem egyes falvakra vagy azok csoportjára külön-külön is lehetne pályázni - mondta lapunknak a szolgáltatókat képviselő Magyar Kábelkommunikációs Szövetség elnöke. "Egy kis kábelcég ugyanis nem tudja egy nagyobb kistérség ellátását egyedül felvállalni. Ha a kiíró attól tart, hogy így a kis cégek kimazsolázzák a hatvankilenc térségből a számukra megfelelőt, akkor az is segítené a részvétel lehetőségét, ha legalább többen együtt pályázva vállalhatnák egy-egy kistérség teljes lefedését" - tette hozzá Kéry Ferenc. Elmondta még, hogy az E.On áramszolgáltató területein ráadásul idén tizenhétszeresére emelkedett a villanypóznák egyszeri igénybe vételi díja, így egy kilométer televíziós kábel felrakásáért két és fél millió forintot kell fizetni.

Kis Gergely szerint viszont nem véletlen, hogy kistérségekre írták ki a pályázatot és nem kistelepülésekre. "Támogatás szempontjából költséghatékonyabb, ha több települést fednek le egyszerre, és nem engedik, hogy a szolgáltatók „mazsolázzanak”. Kétségtelen viszont, hogy így kimondatlanul is a tőkeerősebb vállalkozások lehetnek esélyesebb pályázók, de ne felejtsük el, hogy nem a KKV szektor erősítése ezen pályázat célja, hanem egy jó minőségű szolgáltatás megteremtése." - mondta.

A kormány tervei szerint, ha sikeres lesz a pályázat, 2010-re az ország lakosainak kilencvenöt százaléka már olyan településen élhet, ahol elérhető a szélessávú internet. Jelenleg a lefedettség kilencven százalék.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!