A lap szerkesztői a vállalatok bevételét, nyereségét, vagyonát és a piaci értéket vették figyelembe a 2000-es lista elkészítésekor. A négy tényező együttesen számít, így történhet az, hogy a végső nyertes Citigroup mindössze a vagyon számbavételénél lett első helyezett.
A tengerentúli vállalatok fölényét mutatja, hogy 2000-ből 751 cég székhelye van az Egyesült Államokban, ezek közül hét benne van a legjobb tízben is - írja a Magyar Hírlap. Az ágazati bontást tekintve nyomasztó a pénzügyi szféra jelenléte, 471 ilyen vállalat van jelen.
A Citigroup elsősége annak következménye, hogy csak a 17. legnagyobb forgalmú és piaci értéke is csak az ötödik, de a legnagyobb vagyonnal és a második legnagyobb nyereséggel rendelkezik. Ezzel megelőzte a tavalyi első General Electricet, köszönhetően 2,2 milliárdos bevételnövekedésének, több mint hétmilliárdos nyereségnövekedésének és 85 milliárdos értéknövekedésének. A legnagyobb nyertes az angol HSBC, amely tavaly a 45. volt, idén viszont már a második legjobban teljesítő, és az összesített listán így a hetedik lett - számolt be a Magyar Hírlap.
Mint arról korábban beszámoltunk a listán két magyar cég található, a Mol és az OTP.
Kapcsolódó anyag
Az OTP és a MOL a kétezer legnagyobb cég között
Az amerikai bankok dominálnak a legnagyobb cégek között
A Forbes magazin évről-évre közzéteszi a legnagyobb vállalatok listáját, amelyen első alkalommal együtt szerepeltek az amerikai és az európai cégek. Természetesen az előbbiek voltak túlsúlyban.