Egy vezető csupán csapatban, a munkatársakkal folytatott állandó kommunikáció révén számíthat arra, hogy cége sikeres legyen. Sok kollégát azonban elriaszt vezetőjének hagyományosan autokratikus magatartása, írja a Világgazdaság.
A hazai vezetőknél általában azok a gyenge pontok a munkahelyen, amelyek a magánéletben is nehézkesen működnek.
Jelentős részük magánemberként és munkavállalóként egyaránt autokratikus hagyományok között nevelkedett és sokuk ezt vezetési stílusába is átviszi.
Egyes elemzők ezt a tulajdonságot tartják a hazai vezetők legnagyobb gyengeségének. Pedig a tekintélyelvűségre alapozó irányítás gátolja a munkatársak őszinteségét, ami végső soron teljesítményingadozáshoz vezethet.
Ezért a vállalatok ma már egyre többször válnak meg az autokatikus vezetőktől és inkább a bevonó-támogató viselkedést megvalósító menedzserek közül válogatnak.
Gyakran előforduló vezetői probléma a visszajelzésadás és az értékelés hiánya is.
A jó vezető viszont jól tud bánni embereivel, állandóan képezi magát, megfelelő kommunikációs képességgel rendelkezik, és képes egy változási folyamatot úgy irányítani, hogy azt eközben nem frusztrációként éli meg, hanem egyenesen a változás motorja lesz.
Míg a hazai multinacionális cégek tudatosan figyelnek vezetőik kiválasztására, addig a kis- és középméretű vállalkozások sokszor kénytelenek kibékülni a kevésbé képzett, és vezetni alig tudó vezetőkkel, akik sok esetben elnyelik az újítási kezdeményezések hatásait.
Fontos, hogy a felső és középvezetők szoros napi kapcsolatban álljanak. A csapatvezetési készségek, a munkamegosztás és a konfliktusok kezelésének hiánya ugyanis súlyosan károsíthatja a szervezet kohézióját, számol be elemzésében a Világgazdaság.
Az autokratizmus a hazai vezetők legnagyobb gyengesége
Egy menedzser csupán csapatban, a munkatársakkal folytatott állandó kommunikáció révén számíthat sikerre. Sok kollégát azonban elriaszt vezetőjének hagyományosan autokratikus magatartása, írja elemzésében a Világgazdaság.