Szavak, gesztusok
Alapszabály, hogy természetesen gesztikuláljunk, ugyanis ha néhány betanult mozdulatot teszünk, az általában nincs összhangban személyiségünkkel, és ha ez kiderül, nagyon rossz hatást vált ki partnerünkben.
A beszélgetés nagy részében nézzünk a másik szemébe. Ha gondolkodunk, elvehetjük a tekintetünket, viszont a válasznál, vagy a partner kérdésénél újra nézzünk a szemébe. A válaszoknál kerüljük a rövid, egyszavas (igen/nem) reakciókat. Aki hajlamos a lakonikus válaszra, dolgozzon ki nyelvi paneleket, hogyan lehet bővebben, frappánsabban kifejezni ugyanazt. Amelyik pozícióban fontosak a jó kommunikációs képességek, ott különösen ügyeljünk a jól felépített mondatokra, a helyes artikulációra. Beszélgetés közben mindig várjuk meg, hogy a tárgyalófél befejezze gondolatait, soha ne vágjunk a cég munkatársának a szavába vágni.
Az interjú alatt ne babráljunk a kezünkkel, legyen a zsebünkben toll és papír, ha valami fontosat fel akarunk írni, vagy javasolnak felírni. Azonban sem a tollunkkal, sem más eszközzel ne csörögjünk, ez nem csak széttördeli a kommunikációt, de zavaró volta miatt rossz pontot jelenthet nekünk.
Próbáljuk kontrollálni az arckifejezéseinket is. Sem a pókerarc, sem a túl beszédes arckifejezés nem előnyös. Időnként bólogassunk, mosolyogjunk, próbáljuk kerülni a szélsőséges reakciókat.
Befejezés, elköszönés
A beszélgetést beszélgetőpartnerünknek kell befejeznie, soha ne mi zárjuk le az interjút. A beszélgetés végén kérdezzük meg, mikor, hogyan kapunk értesítést a folytatásról. Ne mi álljunk fel először, csak ha a cég képviselője elköszön tőlünk, akkor távozzunk. A protokoll szerint az interjúztatónak ki kellene kísérnie a meghívottat, ám ez gyakran elmarad. A búcsúzásnál is a köszönéskor leírtak érvényesek. A kézfogást ne mi kezdeményezzük, legyen mosoly az arcunkon, nézzünk a partner szemébe.
Az első benyomás a felvételi beszélgetésen
Mint mindenütt az életben az első benyomásnak rendkívül fontos szerepe van a felvételi interjúkon is. Szakemberek szerint a beszélgetés során a gesztusok, a non-verbális eszközök használata nagyobb hatással van, mint az elhangzottak.