A Stern magazin által közzétett tanulmány - "Hogyan hozzuk ki magunkból a legjobbat? Vezetés és teljesítmény összefüggése a német vállalatokban" - összesen 342 német menedzser körében végzett felmérést.
A végeredmény szerint a német vezetők elsősorban akkor tudnak maximális teljesítményt nyújtani, ha "örömet lelnek a munkájukban." A motiváló tényezők között emellett azok lényegesek, amelyeknek közvetlen hatásuk van a munkára: tehát fontos, hogy az elöljáró olykor megdicsérje beosztottját, továbbá mindig legyen lehetőség valami újat tanulni vagy új munkaterületen próbálkozni.
A teljesítményt gátló tényezők közül a megkérdezettek legtöbbször az elégtelen kommunikációt és a nem egyértelmű feladatleosztást emelték ki.
A megkérdezettek mintegy ötöde (22,1 százalék) szerint azért rossz a teljesítménye, mert fél a munkahelyén, 30 százaléknak a munkatársakból áradó bizalmatlanság jelent gátló tényezőt, 21,5 százalék pedig amiatt panaszkodott, hogy a "kimondatlan konfliktusok" keltette feszültség hátráltatja a munkavégzésben. Utóbbi egyértelműen a hiányos vállalaton belüli kommunikációnak, illetve a megfelelő szintű személyes kapcsolatok hiányának tudható be.
Érdekesség, hogy a megkérdezettek fontosnak tartották, hogy elöljárójuk ne csupán telefonon tartsa velük a kapcsolatot, hanem személyes elbeszélgetésekkel is motiválja őket. További érdekesség, hogy a pénzt, mint teljesítményre motiváló tényezőt csak a 12. helyre tették a német vezetők. Igaz, ennek oka lehet az is, hogy minden második menedzser elégedett a munkahelyi bérezési rendszerrel.
A női menedzserek esetében a férfiaknál nagyobb súllyal esik latba a flexibilis munkaidő és az esztétikus munkahelyi környezet, mint motiváló tényező. Emellett míg a férfiaknak 88 százaléka véli úgy, hogy nagyon fontos számára munkájának elöljárója általi elismerése, addig a gyengébbik nem esetében 95 százalék volt ez az arány.
(Menedzsment Fórum)
Az élvezet hozza ki a legtöbbet a menedzserekből
Egy aktuális német felmérés azt vizsgálta, milyen faktorok befolyásolják leginkább a menedzserek teljesítményét. Az eredmény szerint a motivációra alkalmas tényezők közül az öröm, a gátlók közül pedig a kommunikáció hiánya emelkedik ki.