Hollandia
Korábbi nyilatkozatához képest Hollandia szigorítja a munkavállalás feltételeit. A kormány február 13-i bejelentése értelmében a következő két évben az újonnan belépő országból érkezők csak akkor kapnak állást, ha munkaerőhiány teszi szükségessé a külföldiek munkavállalását.
Ahol szakemberhiány van, a munkaügyi központ nem lesz köteles megvizsgálni, hogy van-e olyan holland állampolgár, aki az adott állásra alkalmazható. Az egyes ágazatok besorolását a munkavállalási engedélyeket kezelő hivatal végzi el, és határozza meg a hiányos ágazatok listáját. A rendszer felülvizsgálatára az első év lejárta után kerül sor.
Finnország
Továbbra is érvényben marad a munkavállalási engedélyek kiadásáról szóló aktuális szabályozás. Engedélymentessé teszi azonban a szezonális munkavállalást, és nappali tagozatos diákok tanulás melletti foglalkoztatását. A finn rendszerben az elmúlt évi tapasztalatok szerint 10 magyar igényből 9 megkapta az engedélyt, van tehát esély a munkavállalásra.
Olaszország, Luxemburg
Az olaszok, illetve az EU legkisebb államának a véleménye még alakulóban van. A vonatkozó szabályok szerint legkésőbb május 1-jéig kell a nemzeti szabályozást kialakítaniuk az államoknak.
Norvégia
Norvégia is a munkavállalás korlátozásra készül az új uniós tagokkal szemben. Osló ugyan nem tagja az uniónak, de határai eddig nyitva álltak az unió jelenlegi 15 tagállamai előtt.
A norvég szabályok szerint a leendő tíz tagállamból érkezőknek munkavállalási- és lakhatási engedélyért kell majd folyamodniuk. Számos EU-tagállam, köztük Norvégia szomszédai, Svédország és Dánia hasonló korlátozást vezet be 2-7 évig tartó átmeneti időszakra, Oslo ezek hatására döntött a munkaerő-piac későbbi megnyitása mellett.
Norvégiában ugyanakkor munkát vállalhatnak majd azok, akiket munkahelyük teljes munkaidőben foglalkoztat, és fizetésük megfelel a magas norvég igényeknek.
Svájc
Az alpesi ország, amely Norvégiához hasonlóan ugyan az EU-nak nem tagja, de az uniós munkavállalókkal szemben korábban nem gördített akadályokat, kilátásba helyezte, hogy korlátozást rendel el a májusban az Unió tagjaivá válló országok munkavállalókkal szemben.
Németország, Ausztria
Írország, Nagy-Britannia, Spanyolország, Görögország
Dánia, Svédország, Franciaország, Belgium, Portugália
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
Óriási kavarodás jellemzi az Unió bővítését megelőző hónapokat, amelynek elsőszámú terepe a munkaerőpiac. Míg kezdetben az országok többsége a szabad munkavállalás mellett foglalt állást, addig a végső döntések Írországot kivéve a tiltásról szólnak. Az alábbi körkép az egyes országok döntéseit, és nyilatkozatait mutatja be.